Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizja Polska ma przeprosić Gdańsk za materiał o imigrantach

Kadr z materiału TVP Info z 2016 roku

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że TVP ma przeprosić miasto Gdańsk za zmanipulowany materiał o imigrantach, wyemitowany w TVP Info w 2016 roku. 

Decyzja sądu zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, bohatera zmanipulowanego materiału. 31 października 2016 roku - jako wprowadzenie do dyskusji w programie "Minęła dwudziesta" - kanał TVP Info pokazał bowiem krótki materiał filmowy dotyczący zaproszenia dla imigrantów, które wystosował Paweł Adamowicz. Temat zilustrowano zdjęciami brutalnych starć, w których uczestniczą agresywni mężczyźni (wielu ciemnoskórych). Komentatorzy porównywali ten materiał do rosyjskiej propagandy. Krystian Krawiel, wydawca odpowiedzialny tego dnia za program "Minęła dwudziesta" i materiał o imigrantach, został wówczas zawieszony w obowiązkach, a materiał usunięto z mediów społecznościowych.

W piątek sąd uznał, że zestawienie imigrantów "z obrazami agresji stanowiło celową manipulację" i orzekł, że materiał ten naruszył dobra osobiste Gdańska i w związku z tym Telewizja Polska ma przeprosić miasto oraz zapłacić 50 tys. zł na rzecz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Przeprosiny mają zostać wyemitowane w programie "Minęła 20", a także opublikowane w serwisach Tvp.info, Minela20.pl i w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter). Reprezentujący Gdańsk Mec. Tomasz Ejtminowicz precyzuje na Facebooku, że w serwisie Tvp.info przeprosiny przez dobę mają być opublikowane jako wiadomość dnia, a przez kolejne trzy dni - jako "jeden z 10 boksów z najważniejszymi informacjami". Z kolei na profilu na Facebooku przeprosiny mają być "przypięte do góry strony" przez trzy dni. Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(IKO, 13.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.