Temat: programy telewizyjne

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Listopad 03, 2016

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP Info zmanipulowała materiał przeciwko imigrantom

Kadr z materiału TVP Info

Kanał informacyjny TVP Info wyemitował krótki materiał filmowy dotyczący imigrantów, porównywany przez komentatorów do rosyjskiej propagandy. Na dodatek użyto w nim wypowiedzi dziennikarki tygodnika "Wprost" Joanny Miziołek dla "Wiadomości" TVP 1 – bez jej zgody i wiedzy.

Materiał TVP Info z nadającą dramaturgii muzyką trwał niecałą minutę i był zapowiedzią programu publicystycznego „Minęła dwudziesta”. Odnosił się do zaproszenia dla imigrantów, które wystosował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Temat zilustrowano zdjęciami brutalnych starć, w których uczestniczą agresywni mężczyźni – w tym wielu ciemnoskórych (materiał można zobaczyć na profilu stacji na FB) . Oprócz cytatu zaproszenia Pawła Adamowicza (m.in. że „imigrantka i imigrant to jest szansa dla Gdańska”) w materiale wykorzystano wypowiedź Joanny Miziołek. Dziennikarka tygodnika "Wprost" mówiła o uchodźcach i prezydencie Adamowiczu, ale nie wiedziała, że jej słowa wykorzysta TVP Info. - Wypowiadałam się do "Wiadomości" i tam w poniedziałek wyemitowano materiał, do którego nie mam zastrzeżeń – mówi Joanna Miziołek. Nikt z TVP Info się z nią nie kontaktował. - Materiał TVP Info zobaczyłam dopiero w środę w internecie, kiedy dotarły do mnie krytyczne komentarze na jego temat. Rzeczywiście jest skandaliczny. Tak rasistowski materiał w ogóle nie powinien był powstać w żadnej telewizji, zwłaszcza publicznej. Obrazy użyte w tle robią straszne wrażenie. Nigdy bym się do takiego materiału nie wypowiedziała – podkreśla Miziołek. W środę na swoim profilu na Facebooku umieściła oświadczenie, w którym odcina się od tego, co pokazano w TVP Info. "Jestem przykro zaskoczona praktyką TVP Info, które do zmanipulowanego materiału użyło mojej wypowiedzi. Gdybym miała świadomość, że tak się stanie, nie udzieliłabym komentarza" – napisała.

Szefowa "Wiadomości" Marzena Paczuska dzwoniła do niej w środę z przeprosinami. - Zapewniała, że nie miała nic wspólnego z materiałem TVP Info i wykorzystaniem w nim mojej wypowiedzi – informuje Joanna Miziołek. Marzena Paczuska nie odpowiedziała nam na pytanie w tej sprawie.

Z dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej i zarazem szefem TVP Info Piotrem Lichotą nie udało nam się skontaktować. Spytaliśmy biuro prasowe telewizji, czy materiał TVP Info spełnia obowiązujące w TVP standardy dziennikarskie, a także jak doszło do wykorzystania wypowiedzi Joanny Miziołek bez jej zgody i wiedzy - nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Piotr Moszyński, dziennikarz radia RFI, we Francji sam jest imigrantem. - Równie paskudny i nieuczciwy materiał można nakręcić o Polakach mieszkających za granicą - mówi Moszyński. - Pokazać panów pod budką z piwem albo żebrzących. Byłoby to tak samo nieuczciwe, jak przedstawianie imigrantów z Afryki, Syrii czy Afganistanu jako ludzi agresywnych. Bo agresywny jest tylko margines. W żadnej francuskiej telewizji materiału w tym stylu nie widziałem - zaznacza Piotr Moszyński.

- Podobne ujęcie tematu uchodźców widziałem na blogach osób ze skrajnej prawicy z Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej – komentuje materiał TVP Info Bartosz T. Wieliński z "Gazety Wyborczej". - Takimi środkami wyrazu posługuje się również Russia Today. Ale żadna telewizja publiczna w cywilizowanym świecie nigdy czegoś takiego nie pokazała. To zawsze była domena ekstremistów. Najgorsze, że takie postępowanie pozostaje bezkarne – dodaje.

Rosyjskich "standardów" w materiale TVP Info dopatrzył się Gerhard Gnauck, polski korespondent "Die Welt". "Jest łudząco podobny do słynnych spotów wyborczych nacjonalistycznych partii »Rodina« i LDPR Żyrinowskiego w Rosji" – powiedział Gnauck serwisowi Gazeta.pl, dodając, że materiał spełnia "normy rosyjskiego spotu wyborczego z najniższej półki, nie zaś standardy telewizji publicznej" w krajach Unii Europejskiej.

Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", ostrzega, że podsycanie wrogich nastrojów wobec imigrantów i uchodźców jest niebezpieczne. – Jeśli będziemy na wszystkich innych patrzeć jak na zagrożenie, możemy je faktycznie sprowadzić – mówi Haszczyński. - Ten krótki materiał TVP Info nakręcono zgodnie z zasadą, że każdy imigrant sprawia kłopoty. Czyli: dobrze, że się przed nimi zamykamy, bo przybysze są niebezpieczni. Co jest daleko posuniętym nadużyciem – dodaje Haszczyński.

(RUT, 03.11.2016)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.