Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 13, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP wykorzystała finał WOŚP jako okazję do rozgrywek politycznych

"Orkiestra w cieniu tragedii" - zapowiedziano materiał w głównym wydaniu "Wiadomości" (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Media przyłączyły się do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, głównie poprzez publikacje informacji o Orkiestrze i aukcje charytatywne. "Wiadomości" TVP skrytykowały Jurka Owsiaka, a opozycji zarzuciły nagonkę na zamordowanego prezydenta Gdańska.

Telewizja Polska w głównym wydaniu "Wiadomości" wprawdzie przygotowała materiał o Orkiestrze, lecz zamiast ograniczyć się do podsumowania, przypomniała, że po zabójstwie Pawła Adamowicza z kierowania WOŚP zrezygnował Jerzy Owsiak, a następnie z tego się wycofał. Ponadto w informacji przygotowanej przez Macieja Sawickiego TVP odparła zarzuty, iż przyczyniła się do śmierci prezydenta Gdańska, twierdząc, że to politycy opozycji zwalczali Adamowicza. W materiale padły takie sformułowania, jak "przemysł pogardy" i "fałszywa alternatywna rzeczywistość".

Krytyczny wobec WOŚP był też Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej”, który napisał na Twitterze: "Mam pomysł na dar dla WOŚP od marszałka Grodzkiego. Pięć najgrubszych kopert. Licytacja zaczyna się od sumy zawartej w kopercie". Połączył tym samym z Orkiestrą spekulacje o łapówkach, jakie rzekomo brał Tomasz Grodzki, marszałek Senatu. Serwis Natemat.pl podsumował ten wpis tytułem "Żenadometr eksplodował".

Celem tegorocznej zbiórki WOŚP jest zakup sprzętu na rzecz ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących specjalistycznych operacji. Akcja rozpoczęła się w niedzielę o godz. 8. W tym roku zmieniono lokalizację warszawskiego finału - koncerty odbyły się na placu Bankowym.

O przebiegu zbiórki informował oficjalny partner Orkiestry portal Onet.pl. Kolejny rok z rzędu za pośrednictwem specjalnie przygotowanej na tę okazję strony Wosp.onet.pl można było wpłacić kwotę na rzecz fundacji lub wziąć udział w licytacji. Oprócz tego na stronie głównej Onet.pl przeprowadzano relację na żywo w formie tekstów i materiałów wideo. Relacje z najważniejszych wydarzeń związanych ze zbiórką przygotowały m.in. Wyborcza.pl, Wp.pl, Radio Zet, Gazeta.pl, Antyradio. "Fakt" opublikował rozmowę z Teresą i Ryszardem Adamowiczami, rodzicami zamordowanego prezydenta Gdańska, którzy na łamach tabloidu powiedzieli, że nie chcieli, aby syn startował w wyborach na prezydenta Gdańska.

Przez cały weekend finał WOŚP relacjonowało "Dzień dobry TVN". W niedzielę stacja TVN w specjalnych wejściach podawała informacje związane z Orkiestrą, a TVN 24 przez cały dzień relacjonował przebieg zbiórki, w tym na stronie Tvn24.pl (TVN Discovery Polska jest gospodarzem i partnerem 28. finału).

Do pomocy media i dziennikarze włączyli się także poprzez aukcje charytatywne, prowadzone głównie na stworzonej przez Allegro stronie Aukcje.wosp.org.pl.

Wieczorem stacje pokazały "Światełko do nieba". Informacje o Orkiestrze pojawiły się także w głównych wydaniach wieczornych dzienników. Pokazały je "Fakty", "Wydarzenia" i "Wiadomości". Stacje TVN i Polsat podsumowały tegoroczny finał WOŚP, podając przede wszystkim informacje o biciu rekordów. Polsat rozpoczął "Wydarzenia" czterominutowym materiałem o WOŚP. Po nim wyemitował krótszy, przypominający tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany przez nożownika podczas ubiegłorocznego finału. 

W "Faktach" TVN również rozpoczęto wydanie od informacji o Orkiestrze. Pokazano zarówno warszawskie studio WOŚP, jak i migawki m.in. z Łodzi, Rzeszowa, Bydgoszczy i Sopotu, a także jak Orkiestra gra za granicą. W dalszej części wydania wyemitowano materiał o Adamowiczu. Pokazano też relację z Gdańska, w tym wypowiedzi Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie, i Aleksandry Dulkiewicz, obecnej prezydent Gdańska. Jeszcze przed "Faktami" na antenie pojawił się Jurek Owsiak, któremu w imieniu Discovery i TVN prezes zarządu Piotr Korycki wraz z Edwardem Miszczakiem przekazali 200 tys. zł. Towarzyszyła im reporterka Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(IKO, 13.01.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.