Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Rzeczpospolita" poinformowała o rozwiązaniu, którego Sejm nie przegłosował

Informację "Rzeczpospolitej" zacytowały m.in. Onet.pl, Wyborcza.pl, Money.pl i PAP (fot. materiały prasowe)

Sędziowie, którzy orzekali krócej niż 20 lat, dostaną niższe świadczenia w stanie spoczynku - podała piątkowa "Rzeczpospolita", na którą powołały się inne media. Dziennikarze ”Dziennika Gazety Prawnej” zwrócili uwagę, że Sejm nie przegłosował takiego rozwiązania.

"Sejm ograniczył ostatnio prawo do pełnego uposażenia w stanie spoczynku. Oznacza to cięcia sędziowskich emerytur" - napisała Agata Łukaszewicz w "Rzeczpospolitej". Z artykułu wynikało, że uposażenie sędziów "będzie obniżone o 0,2 punktu procentowego za każdy miesiąc, nawet niepełny, brakujący do owych 20 lat służby". Taką zmianę miał - według "Rz" - uchwalić Sejm w piątek 20 grudnia.

Press

Według "Rz" Sejm miał uchwalić zmianę w piątek 20 grudnia

Informację "Rzeczpospolitej" zacytowały m.in. Onet.pl, Wyborcza.pl, Money.pl i Polska Agencja Prasowa.

"Dziś @rzeczpospolita nastraszyła sędziów obniżką uposażeń emerytalnych dla wielu z nich. Podłapała to PAP. Sęk w tym, że Sejm takiego przepisu wcale nie uchwalił. Był taki w projekcie, ale go skasowali w trakcie prac" - skomentował na Twitterze Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". "Widzę nawet, skąd się wziął błąd. Autorka przeanalizowała opinię Sądu Najwyższego i znalazła tam temat. Nie wzięła jednak pod uwagę tego, że większość sejmowa akurat w tę uwagę SN się wsłucha" - wyjaśnił Słowik.

Małgorzata Kryszkiewicz w serwisie Gazetaprawna.pl w piątek przypomniała, że "pierwotnie taki pomysł rzeczywiście znalazł się w budzącym spore kontrowersje projekcie zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych". Poinformowała, że w trakcie prac nad projektem w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przepisy mające na celu dokonanie zmian w płacach należnych sędziom, którzy wcześniej przeszli w stan spoczynku, zostały wykreślone. Sejm uchwalił ustawę, w której nie ma ani słowa na ten temat.

- Sprawę wyjaśniamy z autorką tekstu. Zamieszczamy w poniedziałek sprostowanie. Dla "Rzeczpospolitej" rzetelność informacji jest priorytetem, więc czytelnikom należą się przeprosiny i wyjaśnienia - mówi Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej".

Galeria: Najpopularniejsze hasła w Google w 2019 roku

(KOZ, 30.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.