Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 10, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

IWP apeluje do sądu o cofnięcie zakazu publikacji dla "Tygodnika Zamojskiego"

Na pierwszej stronie "Tygodnika Zamojskiego" umieszczono napis "cenzura" z informacją, że gazeta nie może pisać o spółce PGK

Izba Wydawców Prasy oświadczyła, że sądowy zakaz publikacji na temat miejskiej spółki dla "Tygodnika Zamojskiego" (Wydawnictwo Zamojskie) to "forma cenzury prewencyjnej". IWP apeluje do sądu o cofnięcie zakazu.

Jak pisaliśmy w listopadzie, Sąd Okręgowy w Zamościu wydał postanowienie zabezpieczające, zakazując "Tygodnikowi Zamojskiemu" (Wydawnictwo Zamojskie) publikacji na temat miejskiej spółki Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (PGK) przez 11 miesięcy. Wydawca ma też na 11 miesięcy usunąć ze strony internetowej artykuły na temat spółki. "TZ" pisał o PGK od sierpnia 2018 roku, m.in. o tym, że spółka wybrała w przetargu na budowę farmy fotowoltaicznej ofertę miejscowej firmy za 8,5 mln zł, odrzucając o 2 mln tańszą propozycję firmy z Gdańska.

Izba Wydawców Prasy wydała w poniedziałek oświadczenie, w którym wyraża "sprzeciw wobec ewidentnego ograniczenia wolności słowa i prawa społeczeństwa do informacji". Zdaniem IWP prasa ma prawo i obowiązek "przedstawiać społeczeństwu wątpliwe z punktu widzenia prawa działania i nieprawidłowości, sprawując tym samym funkcję kontrolną, do której jest uprawniona". Izba podkreśla, że "zakaz publikowania na przyszłość to forma cenzury prewencyjnej, która w państwie prawa nie powinna mieć miejsca" i apeluje o cofnięcie przez sąd zakazu publikacji.

W piątek podobne oświadczenie wydało Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. 

(JSX, 10.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.