Temat: na weekend

Dział:

Dodano: Grudzień 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Emerytura założycieli Google

Larry Page i Sergey Brin (obaj rocznik 1973) założyli Google w 1998 roku (screen YouTube/ StartupAcademy)

Pojawienie się Sundara Pichaia na stanowisku szefa Alphabetu (spółki-matki Google) nie zmieni podejścia technologicznego giganta do praw autorskich lub płacenia podatków w krajach europejskich. 

Michał Kanownik, prezes zarządu związku Cyfrowa Polska, zwraca uwagę, że dwaj założyciele Google, Larry Page (dotąd CEO Alphabet) i Sergey Brin (prezydent holdingu), nie odchodzą całkowicie z Alphabetu, a pozostają w radzie dyrektorów i nadal są jego wiodącymi udziałowcami. - Można się spodziewać, że wzmocni się teraz ich rola jako wizjonerów i innowatorów zarówno w bieżącym doradzaniu, jak i w planach na przyszłość - mówi Kanownik.

- Biorąc pod uwagę fakt, że ich dotychczasowe obowiązki przejmie teraz Sundar Pichai, obecny szef Google, nie sądzę, by doszło do jakichś znaczących zmian w samym Google. Raczej usprawni to zarządzanie i współpracę pomiędzy Google a innymi spółkami Alphabetu - dodaje.

"Google będzie, jaki był"

Podobnego zdania jest Bogusław Chrabota, prezes Izby Wydawców Prasy i redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". - To, że się zmienia czapka, nie ma żadnego znaczenia. Google będzie, jaki był. Właściciele przechodzą na zasłużoną emeryturę, ale nie sądzę, żeby coś się zmieniło - komentuje dla "Presserwisu", zwracając uwagę, że oczekiwana w Europie zmiana podejścia korporacji do praw autorskich i płacenia podatków jeśli kiedyś nastąpi, to nie na skutek odejścia założycieli.

Press

Sundar Pichai urodził się w 1972 roku, jest o rok starszy od założycieli Google (fot. Flickr/Maurizio Pesce)

Następca Page'a i Brina, pochodzący z Indii Sundar Pichai, jest CEO Google od 2015 roku. - Jest człowiekiem wyciszonym i spokojnym - opowiada Sylwia Czubkowska z "Gazety Wyborczej", której przed dwoma laty Pichai udzielił wywiadu (jeszcze w "Dzienniku Gazecie Prawnej"). - Startował z pozycji biednego chłopaka z Indii, na którego edukację zrzucała się cała rodzina. Opowiadał, jak w czasach szkolnych ważne było dla niego, że mógł dzwonić do rodziny. Z doświadczenia wie zatem, jaki wpływ mogą mieć nowe technologie i komunikacja na życie ludzi - przekonuje Czubkowska. Tłumaczy też, że kolejny awans Pichaia nie jest zaskoczeniem, bo jego pozycja była budowana od dawna. - To jest człowiek Google'a, pracuje w firmie od 15 lat - podsumowuje.

Larry Page i Sergey Brin (obaj rocznik 1973) założyli Google w 1998 roku. W liście pożegnalnym podkreślili, że stworzone przez nich przedsięwzięcie jest już jak dojrzały młody człowiek, na którego przyszedł czas, by wyfrunąć z gniazda. "Choć zaangażowanie w codzienne zarządzenie firmą było wspaniałym przywilejem, to wierzymy, że nadszedł czas przyjąć rolę dumnych rodziców" - napisali.

Alphabet powstał w 2015 roku jako efekt zmiany struktury wewnętrznej Google. Pod holding podlega zarówno Google, jak i inne przedsiębiorstwa, m.in. biotechnologiczne Calico, pracujące nad sztuczną inteligencją DeepMind i dostarczające internet Google Fiber.

Według danych za trzeci kwartał tego roku zysk netto koncernu Alphabet Inc. wyniósł 7,07 mld dol. W analogicznym okresie 2018 roku było to 9,19 mld dol. Dochody wzrosły o 20 proc. i wyniosły 40,5 mld dol.

Garażowe początki

Google Street View umożliwia wirtualny spacer po garażu Susan Wojcicki, obecnej szefowej YouTube, gdzie była pierwsza siedziba Google.

Page i Brin zaczęli od realizowania projektu „Anatomia dużej hipertekstowej wyszukiwarki sieciowej” na Uniwersytecie Stanforda. Uruchomiono go w 1996 roku. Domena Google została zarejestrowana rok później - 15 września 1997 roku. Sama firma Google - 4 września 1998 roku. Alphabet Inc. powstał dopiero w 2015 roku.

(MNI, 06.12.2019)

Pozostałe tematy weekendowe

YouTube goni telewizję
Mniej oglądania za darmo w sieci
Coraz mniej pozytywnych informacji o Hołowni
* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.