Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska wypłaci Wojciechowi Cieśli 4 tys. euro za to, że sąd skazał go z art. 212

Trybunał w Strasburgu nakazał państwu polskiemu wypłacić Wojciechowi Cieśli 4 tys. euro (screen: YouTube/Newsweek Polska)

Państwo polskie zdecydowało się wypłacić Wojciechowi Cieśli 4 tys. euro. To skutek skargi, jaką dziennikarz złożył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka na postanowienie polskiego sądu, który skazał go za pomówienie. Polska skorzystała z procedury, pozwalającej jej przyznać się do naruszenia praw człowieka przed zbadaniem sprawy przez Trybunał w Strasburgu.

Wojciech Cieśla, obecnie dziennikarz "Newsweek Polska" wraz z Tomaszem Butkiewiczem napisali w "Dzienniku. Polska Europa Świat" w maju 2008 roku tekst "Naftowy milion dla ludzi Macierewicza. Afera w spółce Naftor". Opisali w nim, że członkowie zarządu spółki Naftor Piotr Woyciechowski i Tomasz Macierewicz (bratanek Antoniego Macierewicza) przyznali sobie wysokie odprawy. Woyciechowski oskarżył dziennikarzy o pomówienie (art. 212 Kodeksu karnego). W 2013 roku wygrał sprawy w polskich sądach dwóch instancji. Cieśla w 2014 roku zaskarżył sprawę do ETPC.

Po tym jak państwo polskie przyznało się do naruszenia, Trybunał w Strasburgu w tym przypadku stwierdził, że nie będzie zajmował się sprawą i decyzją z października 2019 roku skreślił ją ze swojej listy. Państwo polskie zgodziło się wypłacić dziennikarzowi 4 tys. euro.

Mecenas Konrad Orlik, reprezentujący Cieślę w sprawach karnych, zauważa: - Reprezentowałem kiedyś dziennikarza Krzysztofa Koniuszewskiego w sprawie przeciw Polsce. Trybunał wydał orzeczenie i stwierdził, że sankcja karna z artykułu 212 jest nieadekwatna – mówi Orlik. W 2016 roku ETPC orzekł, że dziennikarz tygodnika "Auto Świat" Krzysztof Koniuszewski został niesłusznie skazany za za publikację artykułów, w których nazwał przedsiębiorców handlujących fałszowanym paliwem oszustami. Trybunał nakazał wypłacenie Koniuszewskiemu 5 tys. euro.

Jerzy Naumann, adwokat specjalizujący się w prawie prasowym, podkreśla, że polskie sądy będą stosowały art. 212 tak długo, jak będzie on istniał. - Wyroki sądów europejskich nie uchylają przepisów prawa karnego w krajach Unii Europejskiej. Orzeczenie ETPC może być asumptem do zmiany Kodeksu karnego, jeżeli na to zdecyduje się polski ustawodawca. Nie sądzę, żeby tak się jednak stało w przypadku artykułu 212 – mówi Naumann.

(JSX, 06.12.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.