Dział: PRASA

Dodano: Listopad 26, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Protest przeciwko obecności Michalkiewicza w kapitule nagrody literackiej

Stanisław Michalkiewicz jest od lat sekretarzem kapituły nagrody literackiej (screen: YouTube/Telewizja Republika)

"Uważamy, że Nagrodę im. Józefa Mackiewicza kompromituje udział w Kapitule Stanisława Michalkiewicza" - napisała w oświadczeniu rodzina Mackiewicza.

Podpisali się pod nim: Kazimierz Orłoś - siostrzeniec Józefa Mackiewicza; Piotr Niemczyk - stryjeczny wnuk, Joanna Orłoś - cioteczna wnuczka, Maciej Orłoś - cioteczny wnuk i Agnieszka Tempska - stryjeczna wnuczka. Podkreślili, że Michalkiewicz jest osobą znaną "z antysemickich wypowiedzi, a ostatnio brutalnych ataków na panią Katarzynę – ofiarę księdza pedofila". W 2018 roku Stanisław Michalkiewicz w internecie zaatakował słownie kobietę, która jako dziecko była gwałcona przez księdza. Michalkiewicz porównał ją do prostytutki. Został za to pozwany i proces przegrał, a sąd nakazał wypłacenie odszkodowania. Komentując ten wyrok, Michalkiewicz ujawnił dane swoje przeciwniczki procesowej. 

- Kiedy nagroda powstawała, w ogóle nie było w niej kontekstu politycznego. W którymś momencie jednak okazało się, że prawica to zawłaszczyła. My z tym już nic nie zrobimy, bo nie mamy bezpośredniego przełożenia na skład czy decyzje kapituły. Natomiast tam gdzie można, chcemy dawać głos - wyjaśnia "Presserwisowi" przyczyny działania Maciej Orłoś.

Nikt z sygnatariuszy nie zasiada obecnie w kapitule konkursu. Był w niej do 2006 roku Kazimierz Orłoś, ale odszedł na znak sprzeciwu przeciw "antysemickim akcentom w publicystyce członka jury sekretarza kolegium Stanisława Michalkiewicza" - jak pisał na łamach "Rzeczpospolitej". W jury jest natomiast córka Mackiewicza Halina, która pod oświadczeniem się nie podpisała. 

- Pan Michalkiewicz zawsze był sprawnym sekretarzem, cieszył się zaufaniem poprzednich przewodniczących - zapewnia "Presserwis" obecny przewodniczący kapituły prof. Maciej Urbanowski, przekonując, że jej funkcjonowanie starano się zawsze oddzielić od codziennej działalności jej członków. - Niemniej będziemy o tym oświadczeniu w stosownym czasie rozmawiać - dodał. 

Tegoroczną Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznano 10 listopada Markowi Cichockiemu za książkę "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii" wydaną przez Wydawnictwo Teologia Polityczna.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(MNI, 26.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.