Dział: PRASA

Dodano: Listopad 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Organizatorzy próbują ratować konkurs na Książkę Historyczną Roku

"Kolejny zwrot akcji w telenoweli Książka Historyczna Roku" - skomentował na Twitterze Piotr Zychowicz, którego książka została wycofana z konkursu przez organizatorów (screen: YouTube/CEPowisle)

Choć 12. edycja konkursu Książka Historyczna Roku została unieważniona, nagrody przyznane przez jury zostaną przekazane laureatom. Organizatorzy nie poinformowali jednak o decyzji ws. głosowania internetowego, w którym prowadziła książka Piotra Zychowicza, ale została przez nich wycofana z konkursu.

Organizatorzy konkursu - Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury - poinformowali w piątkowym komunikacie, że "w trosce o jego przyszłość podjęli decyzję o uznaniu decyzji jury z 22 października". Podano w nim również, że "w pozostałych kwestiach związanych z konkursem decyzje zostaną podjęte w późniejszym terminie". Chcą oni kontynuować konkurs w latach następnych.

Zanim unieważniono konkurs, organizatorzy usunęli z niego książkę Piotra Zychowicza "Wołyń zdradzony, czyli jak dowództwo AK porzuciło Polaków na pastwę UPA". Decyzja wywołała protesty, a z jury konkursu odszedł przewodniczący Antoni Dudek i  Sławomir Cenckiewicz (członek kolegium IPN).

"Prowadziłem w głosowaniu Czytelników (…) Posunięto się do obrzydliwych metod żebym tylko nie wygrał" - skomentował wówczas na Twitterze Piotr Zychowicz. W piątek, odnosząc się do decyzji organizatorów, napisał: "Kolejny zwrot akcji w telenoweli Książka Historyczna Roku. Organizatorzy ogłosili, że wznawiają Konkurs i zamierzają przyznać nagrody. Ale tylko tym autorom, którzy zostali wyróżnieni przez jury. Głosowanie Czytelników, w którym startował »Wołyń Zdradzony« nadal nieuznane".

W odpowiedzi na pytanie rzecznika praw obywatelskich prezesi Telewizji Polskiej i Polskiego Radia wycofanie "Wołynia zdradzonego" Piotra Zychowicza tłumaczyli datą wydania książki - w konkursie startować mogły pozycje wydane między 1 stycznia 2018 roku a 30 czerwca 2019 roku, a za termin ukazania się książki o Wołyniu uznali lipiec 2019 roku. Zychowicz na Twitterze napisał, że jego książka została wydana w czerwcu.

W kategorii najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku jury wybrało książkę Rafała Łatki "Episkopat Polski wobec stosunków państwo-Kościół i rzeczywistości społeczno-politycznej 1970-1989", w kategorii najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku - książkę Krzysztofa Kaźmierczaka "Rozstrzelanie za uratowanie kobiety. Wojsko polskie kontra armia sowiecka", w kategorii najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski w XX wieku - książkę "Hugh S. Gibson. Amerykanin w Warszawie. Niepodległa Rzeczpospolita oczami pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych" (wybór tekstów i opracowanie Vivian Hux Reed), w kategorii najlepsze wspomnienia "Kołyma. Polacy w sowieckich łagrach" (redakcja Sebastian Warlikowski). W pierwszych dwóch kategoriach nagrody wynoszą po 20 tys. zł, a w dwóch kolejnych - po 10 tys. zł.

(KOZ, 18.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.