Dział: INTERNET

Dodano: Listopad 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polskie władze reagują na nieścisłości historyczne w dokumencie Netfliksa

MSZ zamieściło na Twitterze mapę przedstawioną w serialu (z lewej) oraz mapę pokazującą rzeczywisty przebieg granic Polski w czasie okupacji (z prawej) (fot. Twitter.com/MSZ_RP)

Premier Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz partia Porozumienie Jarosława Gowina zareagowali na emisję serialu dokumentalnego Netfliksa - „Iwan Groźny z Treblinki”. Protestują przeciwko pojawiającym się w nim sformułowaniom i mapie sugerującej istnienie "polskich obozów śmierci". 

W pierwszym odcinku serialu pokazany został fragment mapy przedstawiający dzisiejsze granice Polski z zaznaczonymi na jej terytorium obozami zagłady, m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Płaszowem. MSZ w poście zamieszonym na Twitterze napisało, że w czasie, o którym mowa w produkcji, Polska była okupowana, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Ponadto na mapie przedstawionej w serialu tylko przy niektórych obozach znalazły się symbole swastyki.

Partia Jarosława Gowina zwraca uwagę, że w serialu pojawiają się również takie sformułowania, jak "nazistowskie obozy w Polsce", "w Polsce unicestwiono prawie 2 mln Żydów”.

Premier Morawiecki napisał w tej sprawie list do szefa Netfliksa Reeda Hastingsa, który opublikował na Facebooku. Szef rządu zwrócił uwagę, że niektóre materiały dostępne na Netfliksie są nieprecyzyjne do tego stopnia, że "zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapowiedział, że we wtorek zwróci się do prezesa IPN o analizę i podjęcie kroków prawnych w stosunku do Netfliksa.

"Jesteśmy świadomi zastrzeżeń związanych z dokumentem »The Devil Next Door« (»Iwan Groźny z Treblinki«) i pilnie analizujemy sprawę" - napisało biuro prasowe Netfliksa w odpowiedzi na nasze pytania.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 12.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.