Dział: PRASA

Dodano: Listopad 06, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Gazeta Wyborcza" zmienia wicenaczelnych

Od góry, od lewej: Aleksandra Sobczak, Mikołaj Chrzan, Bartosz Wieliński i Roman Imielski

Mikołaj Chrzan, Roman Imielski, Aleksandra Sobczak i Bartosz Wieliński to nowi wicenaczelni „Gazety Wyborczej" (Agora).

Od 6 listopada współkierują oni redakcją dziennika. Wszyscy mają łączyć dotychczasowe obowiązki z nowymi w kierownictwie redakcji.

Do tej pory zastępcami redaktora naczelnego "GW" byli Piotr Stasiński i Aleksandra Klich. Stasiński podjął decyzję o przejściu na emeryturę, ale pozostanie w zespole dziennika i będzie pracował na części etatu. Klich nadal ma kierować redakcją "Wysokich Obcasów".

"W najbliższym czasie nowi wicenaczelni spotkają się z działami, za które odpowiadają, by poinformować zespoły o koncepcji ich rozwoju i szczegółach współpracy. Planujemy też spotkanie całej redakcji, by przedstawić zadania »Wyborczej« na nadchodzący czas - napisali pierwszy zastępca redaktora naczelnego Jarosław Kurski oraz wydawca Jerzy Wójcik w wewnętrznym liście do zespołu "GW".

Chrzan będzie odpowiadał za redakcje lokalne i treści lokalne, a także za pracę, organizację i budżet centrali oraz oddziałów. Będzie nadzorować działy Kultura, CJG, Książki, Telewizyjna, Foto i Kluby Przyjaciół „Wyborczej”. Imielski i Sobczak będą odpowiadali za serwis Wyborcza.pl, a Wieliński będzie nadzorował dział Świat i reprezentował „Wyborczą" na forach międzynarodowych, współpracując z europejskimi i światowymi organizacjami dziennikarskimi. Będzie też odpowiadał za magazyny: „Magazyn Świąteczny", „Duży Format" i „Ale Historia".

Mikołaj Chrzan jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów. W 1996 roku opublikował pierwszy tekst w „Wyborczej". W latach 2012-2014 – redaktor naczelny wrocławskiej „Wyborczej"; 2015-2018 – naczelny trójmiejskiej „Wyborczej", a od 2019 roku – szef wszystkich redakcji lokalnych. Laureat nagrody Ostre Pióro w 2007 roku, nominowany do Grand Press.

Roman Imielski jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. W maju 1995 roku zaczął współpracę z redakcją „GW” w Katowicach. Od 1996 roku już na pełnym etacie, pracował jako reporter z Zagłębia. Od 2001 roku w centrali w Warszawie: wiceszef działu sportowego, szef reporterów lokalnych „Nowego Dnia". Od 2007 roku wiceszef i szef działu zagranicznego. Był sekretarzem redakcji „Wyborczej", szefem serwisu  Wyborcza.pl, szefem działu Wideo, wreszcie od 2017 roku jest szefem działu Kraj. Wraz z Radosławem Leniarskim napisał książkę „Najważniejszy mecz Kremla" o mundialu w Rosji.

Aleksandra Sobczak pracuje w „Wyborczej" od 15 lat. Zaczynała w dziale gospodarczym jako redaktorka, potem została jego kierowniczką. Była wicenaczelną „Wysokich Obcasów", współtworzyła „Wysokie Obcasy Extra". W 2017 roku została redaktorką naczelną „Gazety Stołecznej", a od maja 2019 kieruje newsroomem Wyborcza.pl.

Bartosz Wieliński jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych. W „GW” zaczynał w 1998 roku jako praktykant w redakcji katowickiej. W latach 2005-2009 był korespondentem „Wyborczej" w Berlinie, później pracował w dziale zagranicznym, gdzie dalej zajmował się tematyką niemiecką. W 2013 roku zdobył nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż oraz nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty International. W 2014 roku wydał książkę „Źli Niemcy". W 2015 roku został Dziennikarzem Roku „Wyborczej". Od 2017 roku kieruje działem zagranicznym. Publikował m.in. w „New York Timesie", „Washington Post", „Guardianie", „Le Monde", „Le Figaro", „Süddeutsche Zeitung", „Die Zeit", „Die Welt", „Tribune de Geneve", „Le Soir".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 06.11.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.