Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kurski zapewnia, że TVP przyjrzy się uwagom o paskach "Wiadomości"

Jacek Kurski podkreślił, że "Telewizja Polska podjęła działania zmierzające do poprawy jakości przekazu" (screen: YouTube/publicystykatvp)

Prezes TVP Jacek Kurski zapewnił rzecznika praw obywatelskich, że telewizja publiczna przeanalizuje uwagi o paskach informacyjnych "Wiadomości" zawarte w krytycznym sprawozdaniu Rady Języka Polskiego.

Jak dodał, do TVP wpływały "uwagi dotyczące treści pasków, które były następczo analizowane oraz poprawiane, tak, aby nie budziły żadnych wątpliwości co do realizowania ustawowych obowiązków nadawcy publicznego".

Rada Języka Polskiego przeanalizowała 306 pasków informacyjnych "Wiadomości" TVP z lat 2016-2017. Jak stwierdzono w raporcie, większość z nich nie pełniła funkcji informacyjnej, ale głównie perswazyjną (wpływanie na odbiorcę), magiczną (kreacja rzeczywistości) i ekspresywną (wyrażanie emocji i ocen nadawcy). W marcu RJP przedstawiła sprawozdanie Sejmowi, ale posłowie się nim nie zajęli.

Rzecznik praw obywatelskich ocenił, że w świetle sprawozdania RJP przekaz telewizji publicznej jest nierzetelny i nieobiektywny. Według Adama Bodnara TVP narusza Ustawę o radiofonii i telewizji oraz Prawo prasowe. RPO w kwietniu zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, by ustosunkował się do sprawozdania. Kołodziejski zwrócił się o przedstawienie stanowiska do Jacka Kurskiego.

Prezes TVP w piśmie do RPO z 18 października nie zgadza się z oceną RPO, że paski naruszają Ustawę o rtv i Prawo prasowe. Kurski zaznacza, że sprawozdanie RJP dotyczyło lat 2016-2017. "W tym okresie wpływały do TVP S.A. uwagi dotyczące treści pasków, które były następczo analizowane oraz poprawiane, tak, aby nie budziły żadnych wątpliwości, co do realizowania ustawowych obowiązków nadawcy publicznego. Telewizja Polska podjęła działania zmierzające do poprawy jakości przekazu" - napisał Kurski.

"Mogę zapewnić Pana, że wszystkie uwagi zgłoszone w sprawozdaniu zostaną starannie przeanalizowane oraz zostaną podjęte działania mające na celu wyeliminowanie ewentualnych nieprawidłowości w przyszłości" - dodał prezes TVP.

Kurski zaznaczył, że wpisy na paskach muszą ze względu na specyfikę przekazu posługiwać się skrótami i że pełnią one także funkcję publicystyczną. Dodał, że RJP przeanalizowała niewielką część pasków i że "Rada nie posiada kompetencji do interpretacji przepisów prawnych".

(JSX, 28.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.