Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" przeprosiły Konfederację, ale skrytykowały wyrok sądu

"Wiadomości" TVP pominęły Konfederację w sondażu i przegrały z nią proces w trybie wyborczym (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

"Wiadomości" TVP po przegranym procesie sądowym w trybie wyborczym musiały wyemitować sprostowanie sondażu, w którym pominęły wynik Konfederacji. Sprostowały i przeprosiły, ale w materiale poświęconym "kuriozalnemu" wyrokowi sądu.

26 września w głównym wydaniu "Wiadomości" TVP zaprezentowano sondaż Instytutu Pollster dla "Super Expressu", z którego wynikało, że PiS może liczyć na 45-procentowe poparcie wyborców, KO – na 26-procentowe, a PSL - na 7-procentowe. W programie nie pojawiła się informacja, że Konfederacja Wolność i Niepodległość może zdobyć 5 proc. i wejść do Sejmu. Partia pozwała TVP w trybie wyborczym.

Sąd Okręgowy w Warszawie w wydanym w poniedziałek postanowieniu zakazał "Telewizji Polskiej rozpowszechniania niepełnych informacji o wynikach sondażu poparcia dla partii politycznych" i nakazał TVP sprostować informacje poprzez publikację w głównym wydaniu "Wiadomości" najpóźniej dzień po uprawomocnieniu się postanowienia. TVP odwołała się do Sądu Apelacyjnego, a ten w czwartek utrzymał wyrok w mocy. Tym sam TVP musiała przeprosić (w internecie, w tym na profilu TVP na Twitterze i na stronie głównej portalu Tvp.info).

Szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski w przekazanym PAP oświadczeniu napisał, że "sąd nie przesłuchał żadnego świadka. Oddalił wniosek o przesłuchanie dziennikarki, która przygotowując grafikę popełniła niezamierzony błąd. Pomimo tego sędziowie nakazali redakcji Wiadomości przeprosić za »celowe pominięcie« notowań Konfederacji. To znaczy, że sąd wymaga żeby »Wiadomości« podały nieprawdę".

Wczoraj "Wiadomości" wykonały wyrok. Prowadząca Danuta Holecka zapowiedziała materiał z przeprosinami jako dotyczący "kuriozalnego" wyroku sądu. Na ekranie pojawiła się plansza z przeprosinami napisanymi małą czcionką, ich treść odczytał lektor. W dalszej części materiału Marcina Tulickiego kilkakrotnie zaznaczono, że wyrok sądu był "kuriozalny".

(JSX, 04.10.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.