Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 18, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP: Jacek Bromski sam ocenzurował "Solid Gold"

Według ostatnich zapowiedzi "Solid Gold" do kin miał trafić 18 października (fot. Olaf Tryzna/materiały prasowe)

Telewizja Polska twierdzi, że reżyser "Solid Gold" Jacek Bromski sam zdecydował się ocenzurować własny film.

TVP w wydanym w środę oświadczeniu podała, że Jacek Bromski osobiście przyszedł do TVP "po wielomilionowe wsparcie i wsparcie takie dla filmu uzyskał". Spółka przypomniała, że fabuła "Solid Gold" od początku oparta była na motywach afery Amber Gold. TVP - jak czytamy w oświadczeniu - "podzieliła pogląd reżysera, że osadzenie akcji w realiach głośnej afery odpowie na społeczne zainteresowanie i stworzy przesłanki do uzyskania sukcesu kinowego".

Galeria: "Solid Gold"

"Jacek Bromski w wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy WYCIĄŁ kluczowe sceny nawiązujące do afery Amber Gold, wstawione już do filmu, który w końcu stycznia 2019 roku osobiście, z satysfakcją dostarczył i zaprezentował w Telewizji Polskiej" - napisała TVP.

Zdaniem telewizji publicznej "w rezultacie powstał wyabstrahowany z realiów film o niczym, który na domiar złego reżyser wydłużył o pół godziny (!) do 140 minut, łamiąc umowę koproducencką zakładającą fabułę o długości 110 minut".

"Tak rażące i uchybiające etyce zawodowej i profesjonalizmowi decyzje godzące w dobro projektu »Solid Gold« uniemożliwiło TVP dokonanie odbioru filmu" - oświadczyła telewizja. Poinformowała jednocześnie, że to Akson Studio, producent filmu, wycofał go z udziału w konkursie głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"TVP liczy na odzyskanie przez Twórców cywilnej i artystycznej odwagi, odpolitycznienie swoich decyzji i przywrócenie filmu do uzgodnionego z TVP kształtu, co jest możliwe w oparciu o już nakręcony i zaprezentowany materiał zdjęciowy" - kończy oświadczenie TVP.

Jacek Bromski w swoim wtorkowym oświadczeniu napisał, że jest zdziwiony decyzją o wycofaniu filmu, tym bardziej, "że przedstawiciel TVP SA uczestniczył w selekcji filmów na posiedzeniu Komitetu Organizacyjnego w dniu 9 lipca 2019, głosując za przyjęciem »Solid Gold« do Konkursu Głównego" - pisze Bromski. Jak podkreślił, nie wyraził i nadal nie wyraża zgody „na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami”. Jego zdaniem z tego powodu "TVP SA wywarła nacisk na producenta filmu, aby wycofać film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(KOZ, 18.09.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.