Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Lipiec 24, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Finansów przygotowuje podatek od usług cyfrowych

Podatek od usług cyfrowych miałby obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku (fot. Pixabay)

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych. Punktem wyjścia jest projekt dyrektywy proponowany przez Komisję Europejską. - To jest ścieżka do opodatkowania gigantów cyfrowych, które nie płacą podatków w miejscu wykonywania działalności gospodarczej - mówi prezes Izby Wydawców Prasy Bogusław Chrabota.

KE w marcu 2018 roku zaproponowała krajom członkowskim ustanowienie wspólnego systemu podatkowego od usług cyfrowych (DST), stawka podatku miałaby wynosić 3 proc. System miałby objąć m.in. reklamy w sieci, udostępnianie w niej usług wyszukiwania innych użytkowników i wchodzenia z nimi w interakcje, przekazywanie danych o użytkownikach. Nowy podatek miałby obejmować firmy, których roczne przychody w skali światowej przekraczają 750 mln euro, a w skali UE - 50 mln euro. Komisji Europejskiej chodzi o jednolite opodatkowanie głównie amerykańskich koncernów świadczących usługi w internecie typu Facebook, Google, Amazon, Uber, Airbnb i Netflix.

Pomysł chwali Bogusław Chrabota, prezes Izby Wydawców Prasy. - To jest ścieżka do opodatkowania gigantów cyfrowych, które nie płacą podatków w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Żadna polska firma nie ma przychodów tej rangi z usług cyfrowych. Od dawna jako Izba domagamy się równego traktowania podmiotów. Dotąd jednak podmioty krajowe, które płacą VAT i CIT, miały gorszy status od gigantów cyfrowych, które w Polsce zarabiają, ale płacą podatki np. w Irlandii. To nie wyrówna szans, ale nałoży przynajmniej na wielkie firmy obowiązek podatkowy na rzecz państw, w których świadczą usługi - mówi Chrabota.

Nowy podatek miałby obowiązywać w Polsce od początku 2020 roku. W przyjętym w kwietniu wieloletnim planie finansowym państwa na lata 2019-2022 założono, że dochody z podatku od przedsiębiorstw cyfrowych wyniosą ok. 217,5 mln zł.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, PAP, 24.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.