Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nowości w jesiennej ramówce TVP Historia

Piotr Gursztyn poprowadzi program "Wojna polska 1939. Dzień po dniu" (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Jesienią na antenie TVP Historia pojawią się nowe programy, będą także nowe odcinki tych już znanych. Wystartuje też portal Historia.tvp.pl w nowej odsłonie.

"Wojna polska 1939. Dzień po dniu" Piotra Gursztyna emitowany będzie codziennie o 17.50 od 1 września do 5 października. Gospodarz porozmawia z historykami i muzealnikami o sytuacji Polski w 1939 roku – od strony frontowej, militarnej, politycznej i społecznej.

Od października w soboty o 14.10 emitowane będzie "Polskie sto lat" - cykl filmów dokumentalnych o najważniejszych wydarzeniach i postaciach w historii Polski od przełomu XIX i XX wieku aż po 2018 rok.

W środy o 18.15 o książkach dla dzieci w "Przeczytaj mi tę historię" opowie Emka Kowalska. Również w środy o 18.25 emitowany będzie realizowany we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej "Przystanek historia", który pokaże kulisy pracy historyków IPN. W środy o 22 na antenie TVP Historia pojawi się "Z widokiem na Wawel". Goście programu będą dyskutować na temat rocznic i bieżących wydarzeń, posiłkując się analogiami historycznymi, porównując je do podobnych zdarzeń w innych kręgach kulturowych.

W piątki o 22 będzie można oglądać "W pół do Trzeciej RP" Andrzeja Karczmarczyka poświęcony transformacji po 1989 roku. Wybrane przekazy medialne z lat 1989-1994 będą porównywane z dzisiejszą wiedzą.

W TVP Historia pojawią się też seriale dokumentalne. W czwartki o 22 będą to "Niezwykłe miasta", opowiadające o historii zabytków m.in. w Amsterdamie, Petersburgu, Baku i Barcelonie. "Historia w postaciach zapisana" (soboty o 23.35 i poniedziałki o 20) pokaże losy wpływowych postaci historii europejskiej, m.in. Katarzyny Wielkiej, Henryka VIII czy Georges’a Clemenceau. "Odkryć tajemnicę" (piątki o 21 i niedziele o 20.10) to zaś program, w którym archeolodzy i eksperci odwiedzą zapomniane miasta, miejsca pochówku i zbadają ich tajemnice z wykorzystaniem badań kryminalistycznych i analizy DNA.

Na antenie pojawią się też nowe odcinki m.in. cykli "Marzyciele", "Z archiwum zimnej wojny", "Po PRL-u" i "Spór o historię".

W pierwszym półroczu 2019 roku TVP Historia miał 0,61 proc. udziału w rynku w grupie ogólnej i 0,51 proc. w grupie komercyjnej (dane Nielsen Audience Measurement).

(JSX, 28.08.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.