Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 23, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP krytykuje Empik, bo nie będzie sprzedawał „Gazety Polskiej” z naklejką „Strefa wolna od LGBT”

Zdaniem prawników Empiku naklejka dołączona do "Gazety Polskiej" łamie prawo (screen: twitter.com/GPtygodnik)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich uznało, że decyzja Empiku o niesprzedawaniu "Gazety Polskiej" z naklejką "Strefa wolna od LGBT" "łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa" i może się ona stać "współczesnym rodzajem cenzury prewencyjnej".

"Empik jest jednym z głównych miejsc sprzedaży gazet i jednym z największych na polskim rynku sklepów internetowych, arbitralność decyzji o wycofaniu konkretnego numeru gazety ze sprzedaży oznacza więc dotkliwe straty finansowe dla redakcji" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek na stronach CMWP SDP.

W poniedziałek rzeczniczka Empiku Monika Marianowicz poinformowała, że sieć nie będzie sprzedawała wydania "Gazety Polskiej" z dołączoną naklejką z przekreśloną tęczową flagą i napisem "Strefa wolna od LGBT". Zdaniem prawników firmy naklejka łamie prawo. Tygodnik ukazuje się w środy.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej w ubiegłym tygodniu złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez "propagowanie zachowań o charakterze dyskryminacyjnym znanych z ustrojów faszystowskich". Rabiej domaga się zabezpieczenia nakładu naklejek. Jak poinformował nas rzecznik prokuratury, postępowanie jest na etapie czynności sprawdzających.

(JSX, 23.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.