Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„GW”: TVP chce jesienią uderzyć w opozycję promocją filmu „Solid Gold”

"GW" informuje, że tytuł filmu wymyślił Jacek Kurski, choć bank ze scenariusza nie ma nic wspólnego z inwestowaniem w złoto (fot. KOZ)

Telewizja Polska będzie dystrybutorem filmu „Solid Gold”, wyprodukowanego we współpracy z Akson Studio. Scenariusz filmu, którego premiera została przesunięta z 5 lipca na 11 października, oparty jest na motywach sprawy Amber Gold - informuje „Gazeta Wyborcza”. Zdaniem dziennika, reklamy filmu mają uderzać w opozycję tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Tytuł filmu miał zaproponować sam prezes TVP Jacek Kurski, choć bank ze scenariusza nie ma nic wspólnego z inwestowaniem w złoto. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Jacek Bromski. W obsadzie znaleźli się m.in.Marta Nieradkiewicz, Danuta Stenka, Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Konopka, Marcin Czarnik i Mateusz Kościukiewicz. Według informacji "GW" "są przerażeni, że TVP chce wykorzystać ich pracę do przedwyborczej PiS-owskiej propagandy. – Wzięliśmy te role w dobrej wierze, zagraliśmy najlepiej, jak potrafimy – mówi jeden z nich. I dodaje: – Nie wiedzieliśmy, że to może być wykorzystane w kampanii wyborczej. Co możemy zrobić, żeby nie być częścią rządowej propagandy? Ja nie będę promował filmu".

Oprócz tytułu z aferą Amber Gold film łączą detale: miejsce akcji w Trójmieście i linie lotnicze, które bank Solid Gold otwiera na Wybrzeżu.

Według informacji „GW” TVP na dystrybucję filmu „Solid Gold” wyda 1 mln zł - pięć razy więcej niż zaproponował dystrybutor Kino Świat. TVP wyłożyła też jedną trzecią z liczącego 9 mln budżetu produkcji. Pieniądze dały też PISF, Narodowy Instytut Audiowizualny, Fundacja Pomorska i miasto Gdynia.

Spoty promocyjne filmu mają pojawiać się w kanałach TVP w porze największej oglądalności w ostatnich tygodniach przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. Ich przygotowanie ma nadzorować Jacek Kurski.

Po tekście "GW" oświadczenie wydało Akson Studio: "(...) podjęliśmy stosowne działania, by uzyskać wyjaśnienie przytoczonych dziś w mediach informacji nt. rzekomych planów TVP co do wykorzystania filmu. Pragniemy również zapewnić, że podejmiemy wszelkie kroki i dołożymy wszelkich starań, aby nasz film nie był i nie mógł być wykorzystywany propagandowo. A co za tym idzie – by nie mogły zostać naruszone prawa współtworzących go artystów i pozostałych członków zespołu. Nie ma na to naszej zgody".

Biuro prasowe TVP przekazało „GW”, że dział dystrybucji kinowej funkcjonuje w spółce od ub.r., i jest to działalność „komercyjna, dochodowa, zatem nie wymaga dodatkowego finansowania”.

Ma też powstać serial telewizyjny „Solid Gold”, do którego zdjęcia mają zakończyć się w sierpniu. Film będzie pokazany na wrześniowym festiwalu w Gdyni.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAZ, 15.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.