Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 12, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Mediakom pisze do UOKiK w sprawie podwyżek Polsatu

Stawka za pełną paczkę kanałów Polsatu – bez Eleven Sports - ma wzrosnąć z 2 do 4,63 zł netto od gniazdka (fot. Pixabay.com)

Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, zrzeszający małych i średnich operatorów kablowych, złożył zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. podniesienia przez Telewizję Polsat cen za retransmisje kanałów.

Jak informuje członek zarządu Mediakom Ryszard Młynarczyk, zawiadomienie ma zwrócić uwagę prezesa UOKiK na działania Telewizji Polsat, które "mogą stanowić praktyki ograniczające konkurencję, w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, polegające na nadużywaniu przez Telewizję Polsat pozycji dominującej na rynku programów telewizyjnych, przejawiające się w narzucaniu kontrahentom wygórowanych warunków umownych". Mediakom chodzi o ponad 100-proc. podwyżkę cen za retransmisję kanałów Polsatu i o określenie "warunków cenowych w sposób wymuszający zakup całego pakietu programów" i "faktycznie uniemożliwiający samodzielne podjęcie przez reemitentów decyzji o umieszczeniu wskazanych programów w pakietach innych niż podstawowe".

Zdaniem Mediakom wskazane działania wywrą bezpośredni skutek na konsumentów będących klientami podmiotów reemitujących kanały Polsatu, bo wpłyną na wzrost cen usługi i uniemożliwiają możliwość zakupu wybranych kanałów, wymuszając wybór i opłacanie całego pakietu programów.

- Oczekujemy, że prezes UOKiK dostrzeże w naszym zawiadomieniu powagę sytuacji, która w krótkim czasie wpłynie przede wszystkim na sytuację odbiorców telewizji i na podstawie naszego zawiadomienia podejmie ustawowe działania - stwierdza Ryszard Młynarczyk z Mediakomu.

Mediakom w zeszłym tygodniu podał, że operatorzy kablowi otrzymali od Polsatu informację o zwiększeniu ceny za retransmisję kanałów. Stawka za pełną paczkę kanałów Polsatu – bez Eleven Sports - ma wzrosnąć z 2 do 4,63 zł netto od gniazdka. Nadawca jednocześnie zażądał, jak wynika z komunikatu Mediakomu, włączenia aż 24 z 28 retransmitowanych programów do pakietu podstawowego oferowanego abonentom.

(KOZ, 12.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.