Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT: nie ma naruszeń w materiale ”Wiadomości” o Pawle Adamowiczu

Autorem materiału o mowie nienawiści był Maciej Sawicki (screen Wiadomosci.tvp.pl)

Materiał "Wiadomości" TVP 1 o mowie nienawiści z dnia śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza nie naruszał praw odbiorców do rzetelnej informacji - uznała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

W materiale Macieja Sawickiego, wyemitowanym w "Wiadomościach" 14 stycznia, jedynymi przykładami mowy nienawiści były wypowiedzi polityków PO i osób krytykujących obecną władzę. Do KRRiT wpłynęło ok. 30 skarg na to wydanie programu. Materiał skrytykowało wielu dziennikarzy.

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar uznał materiał za jednostronny i nieuwzględniający zasady pluralizmu. "Następstwa braku pluralizmu w mediach publicznych są bardzo groźne z punktu widzenia swobody wypowiedzi, ponieważ bezpośrednio przekładają się na naruszenie praw odbiorców do uzyskiwania rzetelnej informacji na tematy istotne społecznie" - napisał Bodnar w styczniu do prezesa TVP Jacka Kurskiego (i do wiadomości przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego).

Prezes TVP Jacek Kurski wskazał w odpowiedzi, że "brak w materiale symetrycznych wypowiedzi przedstawicieli obecnej koalicji rządowej, wynika z tego, że nigdy nie nawoływali oni, na porównywalnym poziomie w hierarchii państwa, do agresji fizycznej wobec swoich oponentów".

KRRiT przeprowadziła analizę materiału na podstawie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji. "W świetle powyższych ustaleń Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, analizując wskazany na wstępie materiał filmowy, nie stwierdziła popełnienia naruszeń w zakresie określonym w Pańskim wystąpieniu, tj. naruszenia praw odbiorców do uzyskiwania rzetelnej informacji na tematy istotne społecznie" - można przeczytać w piśmie przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego do RPO.

(KOZ, 01.07.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.