Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 25, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Telewizja Republika miała prawie 3 mln zł straty w 2018 roku

Od stycznia 2019 roku jedynym członkiem zarządu Telewizji Republika jest Tomasz Sakiewicz (screen: YouTube.com/Telewizja Republika)

W 2018 roku Telewizja Republika SA odnotowała stratę netto na poziomie 2,96 mln zł, wobec 2,38 mln zł straty w roku 2017. Spółka spodziewa się wzrostu przychodów, m.in. w związku z deklarowanym dalszym wsparciem ze strony spółek Skarbu Państwa i administracji rządowej.

Jak wynika ze sprawozdania finansowego złożonego w KRS, w omawianym okresie przychody ze sprzedaży ukształtowały się na poziomie 13,52 mln zł i były o 1,9 proc. wyższe od osiągniętych w 2017 roku. Koszty działalności operacyjnej spółki wyniosły 16,58 mln zł i były o 5,1 proc. wyższe niż w roku 2017. Największy wzrost (o 9,7 proc. w ujęciu rok do roku) był w obszarze usług obcych. Spółka poinformowała, że wynikał przede wszystkim z konieczności zatrudnienia dodatkowych kontrahentów do realizacji nowej ramówki, w tym programów anglojęzycznych oraz programów sponsorowanych, a także ze względu na wyższe koszty wynajmu pomieszczeń i koszty transmisji danych. Nakłady na wynagrodzenia wyniosły w minionym roku 6,85 mln zł i były nieznacznie wyższe (o 0,7 proc.) od poniesionych w roku 2017.

Na koniec kwietnia 2019 roku zadłużenie spółki względem Cyfrowego Polsatu (koszty transmisji) wynosiło 1,5 mln zł, 275 tys. zł wynosiła kwota zaległości względem Urzędu Skarbowego. Byli to najwięksi wierzyciele Telewizji Republika. Ponadto, na koniec kwietnia spółka winna była 221 tys. zł. TVS (MUX Śląski), 136 tys. zł agencji Delegata (obsługa telewizji kablowych) oraz 77,4 tys. zł firmie Ochnik.

Press

Spółka podała również, że zbliżony poziom przychodów ze sprzedaży wynika przede wszystkim ze znaczącego zwiększenia przychodów z umów sponsorskich (zwłaszcza w czwartym kwartale 2018 roku), przy jednoczesnym spadku przychodów reklamowych. Przychody sponsoringowe stanowią obecnie - w zależności od miesiąca - między 55 a 65 proc. przychodów firmy.

Mimo poniesionej straty zarząd zdecydował o kontynuacji działalności spółki, m.in. z uwagi na spodziewany "dalszy wzrost przychodów od sponsorów publicznych i prywatnych oraz nowo zawarte kontrakty sponsorskie, deklarowane dalsze wsparcie ze spółek Skarbu Państwa i administracji rządowej".

Jak wynika ze sprawozdania z działalności, od stycznia bieżącego roku zarząd spółki jest jednoosobowy, funkcję wiceprezesa zarządu pełni Tomasz Sakiewicz.

Jak pod koniec ubiegłego roku informowała "Gazeta Wyborcza" pracownicy Telewizji Republika oskarżali władze stacji, że nie płacą wynagrodzeń w terminie. 30 z nich wystosowało w tej sprawie list do kierownictwa stacji, jego kopię wysłano do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu. Tomasz Sakiewicz odpowiedział wówczas "GW": "To [że nie płacę] to jakaś bzdura. W tej chwili regulujemy swoje płatności wobec pracowników".

Według danych Nielsen Audience Measurement udział Telewizji Republika w rynku telewizyjnym w 2018 roku wyniósł 0,04 proc. (wobec 0,08 proc. udziału w roku 2017).

(BIG, 25.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.