Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 07, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Profil Roberta Biedronia wykorzystał zdjęcie bez zgody fotoreportera

Fotografię zamieszczono na facebookowym profilu Roberta Biedronia (fot. Adam Lach, Napo Images/archiwum Grand Press Photo)

Na facebookowym profilu Roberta Biedronia z Wiosny zamieszczono wielokrotnie nagradzane zdjęcie Adama Lacha bez zgody autora. - Poinformowałem, że jest to naruszenie praw autorskich i muszą mi zapłacić za wykorzystanie fotografii - mówi "Presserwisowi" Lach.

Zdjęcie zostało wykonane w Warszawie 24 lipca 2017 roku podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom sądownictwa. Press Club Polska tydzień temu przyznał temu zdjęciu tytuł Ikony 30-lecia. Fotografia w ubiegłym roku została także Zdjęciem Roku w konkursie Grand Press Photo 2018.

Po zamieszczeniu fotografii na profilu facebookowym Biedronia wraz z podpisem Lach w komentarzu pod zdjęciem napisał: „Szanowny Panie Robercie, czy otrzymał Pan moją zgodę na publikację tego zdjęcia lub wykupił Pan prawa do publikacji?”. Takie samo pytanie zadał Press Club Polska. 

- Ludzie odpowiedzialni za ten profil na Facebooku faktycznie przekroczyli uprawnienia do prawa cytatu, jeżeli chodzi o nagrodzoną fotografię. Po moim komentarzu te osoby szybko się ze mną skontaktowały. Poinformowałem ich, że jest to naruszenie praw autorskich i będą mi musieli zapłacić za wykorzystanie tej fotografii - mówi w rozmowie z "Presserwisem" Lach. Jak przyznaje, sprawa została wyjaśniona.

(PD, 07.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.