Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Z "Dużym Formatem" żegnają się Orliński i Sztuczne Fiołki

Wojciech Orliński publikował felietony w "Dużym Formacie" w latach 2009-2017 (screen: YouTube/Polskie Radio)

Wojciech Orliński nie będzie miał już swojego cyklu "Słownik z nowego świata" w magazynie reporterów "Duży Format". Z dodatkiem "Gazety Wyborczej" (Agora) żegnają się też autorzy fanpage’a Sztuczne Fiołki. Wczoraj "Gazeta Wyborcza" ukazała się w nowej makiecie, którą zaprojektował Jacek Utko.

Orliński w swoim słowniku tłumaczył znaczenie nowych i często używanych słów. O tym, że to ostatni odcinek, poinformował w zaszyfrowanym zdaniu w poniedziałkowym wydaniu "Dużego Formatu". – Wszystkiego razem jest mniej. Traktuję to jako siłę wyższą – mówi w rozmowie z "Presserwisem".

Sztuczne Fiołki komentowały rzeczywistość, nakładając krótkie teksty na znane obrazy. O końcu współpracy autorzy napisali na swoim fanpage’u na Facebooku. "Pragniemy poinformować, że podobnie jak Wojciech Tochman, dostaliśmy email, w którym poinformowano nas, że magazyn Duży Format kończy z nami współpracę. No cóż... w takim towarzystwie nie jest nam specjalnie przykro. Choć uderza to znacznie w nasze miesięczne dochody, bo przelewy z Agory stanowiły ok. 20 proc. naszych skromnych (ale wystarczających do końca miesiąca) zarobków" – napisano.

Wczoraj pisaliśmy, że "Duży Format" zakończył współpracę z reportażystą Wojciechem Tochmanem, który pisał tam felietony. Jak informował na Facebooku Tochman, powodem miał być brak miejsca związany z tym, że "DF się kurczy". Sprawy nie chciał komentować redaktor naczelny "Dużego Formatu" Mariusz Burchart. – "Duży Format" zmienia się, będzie w nim mniej felietonów niż dotychczas, stawiamy na reportaż, który pozostaje znakiem rozpoznawczym naszego magazynu reporterów – powiedziała nam Nina Graboś, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory. W "Dużym Formacie" pozostają felietony Mariusza Szczygła, Krzysztofa Vargi i Filipa Springera.

Orliński publikował felietony w "Dużym Formacie" w latach 2009-2017. Dwa lata temu zrezygnował z nich, jak się nieoficjalnie wtedy dowiedział "Presserwis", z powodu zmniejszenia wierszówek autorów magazynu. Orliński jest szefem związku zawodowego w Agorze.

To nie wszystkie zmiany w związku z nową makietą "Wyborczej". Informacje ze Szczecina będą ukazywały się z wiadomościami trójmiejskimi (do tej pory znajdowały się w wydaniu poznańskim), a wydanie podlaskie zostanie połączone z lubelskim (dotąd ukazywało się z wiadomościami z woj. warmińsko-mazurskiego). Piątkowe magazyny lokalne, które ukazują się w 20 miastach, od 7 czerwca będą połączone z dodatkiem kulturalnym "Co Jest Grane 24" (jedynie w Warszawie będzie on nadal odrębnym dodatkiem). Lokalne wydania gazety z Torunia, Bydgoszczy i Olsztyna zostaną połączone. Agora podkreśla, że nie wiąże się to ze zwolnieniami. – To są kwestie czysto produkcyjne, nie ma za nimi planów łączenia. Z przyczyn logistycznych wydania lokalne z Torunia, Bydgoszczy i Olsztyna ukazują się w jednym grzbiecie. Nie kryją się za tym plany zmiany struktury redakcji – mówi nam jeden z wysoko postawionych pracowników Agory. Brak personalnych zmian w rozmowie z "Presserwisem" potwierdza Nina Graboś.

Dziennikarze krytykują jednak pośpiech przy wprowadzaniu zmian. – Bałagan, zmiany, których wcześniej nie przepracowaliśmy. Tydzień czy dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się, jak ta nowa gazeta będzie wyglądała – mówi nam pracownik trójmiejskiej "Wyborczej".

Zgłoszenia do konkursu
Grand Press 2019

Plansza

(JSX, 05.06.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.