Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CBOS: dla większości badanych media nie są bezstronne, najgorzej wypada TVP

38 proc. badanych uważa, że TVP nie jest wiarygodna (fot. Pexels.com)

Ponad połowa badanych przez CBOS (56 proc.) uważa, że większość mediów w Polsce nie zachowuje bezstronności. Przeciwnego zdania jest 27 proc. (spadek o 5 pkt proc. w porównaniu z 2017 rokiem). Pracownia zapytała też o ocenę programów informacyjnych – tu najgorzej wypadły TVP i Telewizja Trwam.

W kwietniowym sondażu, po dwóch latach przerwy, CBOS sprawdził, jakie jest zaufanie Polaków do informacji podawanych przez telewizje i portale. Jak wynika z badania, 58 proc. respondentów czerpie informacje o wydarzeniach z kraju i ze świata z telewizji, a 27 proc. z internetu. Jedynie 9 proc. badanych jako najważniejsze źródło informacji wskazuje radio, a 2 proc. prasę. Dla starszych osób głównym źródłem informacji jest telewizja, dla młodszych, lepiej wykształconych i z większych miejscowości – internet. 

54 proc. respondentów ogląda informacje i publicystykę w Polsacie, 53 proc. w TVP 1, a 48 proc. w TVN. "Znaczna część respondentów ogląda programy informacyjne i publicystyczne w TVP 2 (39 proc.), TVP Info (36 proc.), TVN 24 (32 proc.) oraz Polsat News (28 proc.). W sumie przynajmniej jeden z kanałów telewizji publicznej wymieniło 63 proc. badanych, niemal tyle samo wskazało na Polsat lub Polsat News (62 proc.), a trochę mniej – TVN lub TVN 24 (57 proc.)" – podano w raporcie.

Sondaż CBOS wykazał także, że głównym źródłem informacji o wydarzeniach z kraju i ze świata są programy informacyjne TVP 1 (22 proc.), w dalszej kolejności zaś – TVN (19 proc.), Polsatu (15 proc.), TVN 24 (13 proc.) oraz TVP Info (10 proc.).

CBOS poprosił badanych o ocenę wiarygodności programów informacyjnych i publicystycznych w telewizji publicznej, TVN, Polsacie i TV Trwam. Najbardziej krytycznie w tym względzie odbierana jest telewizja publiczna (38 proc. badanych uważa, że nie jest wiarygodna), w drugiej kolejności TVN i TVN 24 (29 proc.), w trzeciej – Polsat i Polsat News (19 proc.). "Programy telewizji Polsat i Polsat News wyraźnie częściej postrzegane są jako wiarygodne niż niewiarygodne, telewizji TVN i TVN 24 nieco częściej jako wiarygodne niż niewiarygodne, natomiast w ocenach telewizji publicznej przeważają oceny krytyczne. Również w przypadku Telewizji Trwam odnotowujemy niewielką przewagę ocen krytycznych nad pozytywnymi" – napisano w raporcie.

Z badania CBOS wynika ponadto, że pod względem oceny wiarygodności wśród portali internetowych najlepiej wypadają: Interia (średnia ocena wiarygodności w skali od 1 do 5 wynosi 3,14) i Wirtualna Polska (3,13), a nieco mniejszym zaufaniem darzone są Onet (3,02) i Gazeta.pl (2,94). 

Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo w dniach 4-11 kwietnia na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Galeria: Grand Press Photo 2019, fotoreportaż - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA

(PAP, KOZ, 28.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.