Dział: PRASA

Dodano: Maj 27, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie będzie śledztwa w sprawie gróźb wobec dziennikarki "DGP"

Karolina Baca-Pogorzelska zajmuje się tematyką górnictwa i energetyki (screen YouTube/Tomasz Lis)

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie gróźb przesyłanych w wiadomościach SMS do Karoliny Bacy-Pogorzelskiej, dziennikarki "Dziennika Gazety Prawnej" (Infor Biznes). 

Prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego w wiadomościach SMS, wysłanych 28 stycznia i 31 marca na numer służbowy Bacy-Pogorzelskiej "w celu zmuszenia dziennikarki do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo zaniechania interwencji prasowej". "Takie dziś mam powitanie na ojczystej ziemi. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie smsów wysyłanych z ostrzeżeniami do mnie. Za to ja jestem oskarżona z 212 kk za to, że wysłałam maile z pytaniami w sprawie tematu jakim się zajmowałam. Spoko" - skomentowała na Twitterze Baca-Pogorzelska. 

W rozmowie z "Presserwisem" dziennikarka przyznaje, że nie jest zaskoczona decyzją prokuratury. – Przesłuchująca mnie na początku maja policjantka nie dała mi większych nadziei na to, że cokolwiek się w sprawie zadzieje. Pewnie dlatego, że nikt nie napisał, że zrobi mi krzywdę, tylko radził, bym dała sobie spokój z tematem – mówi Baca-Pogorzelska. – Jestem w kontakcie z prawnikami w sprawie zażalenia na decyzję prokuratury – dodaje.

Pierwsza wiadomość od anonimowego nadawcy przyszła na służbowy numer dziennikarki "DGP" 28 stycznia. Relacjonowała wówczas, że nadawca SMS zwracał się do niej per pani i nie groził jej, lecz sugerował, aby zostawiła temat, bo "tak będzie lepiej". Baca-Pogorzelska i jej redakcja zapewniły, że z materiału nie zrezygnują. Kolejny SMS przyszedł 31 marca. Od policjantów dziennikarka usłyszała, że "nic z tego nie będzie", bo SMS został wysłany z bramki. Sprawa została przekazana do prokuratury.

Karolina Baca-Pogorzelska zajmuje się tematyką górnictwa i energetyki. W 2018 roku wspólnie z Michałem Potockim otrzymała nagrodę Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne za cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie. W maju 2019 roku również za ten cykl otrzymali Nagrodę im. Dariusza Fikusa.

Galeria: Fotorelacja z gali Grand Press Photo 2019

(IKO, 27.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.