Temat: Grand Press Photo

Dział: PRASA

Dodano: Maj 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sławomir Kamiński wygrał Grand Press Photo 2019

Zdjęcie Roku (fot. Sławomir Kamiński, „Gazeta Wyborcza”)

Sławomir Kamiński z „Gazety Wyborczej” wygrał Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2019. Zwycięskie zdjęcie zrobił 24 maja 2018 roku podczas protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie. Przedstawia Iwonę Hartwich, matkę niepełnosprawnego Jakuba, w starciu ze strażnikiem.

Tradycyjnie już jury Grand Press Photo przewodniczył światowej klasy fotoreporter. W tym roku był to Espen Rasmussen – norweski fotoreporter, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). Do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. W jury zasiadali też: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.

– Wszyscy w jury zgodziliśmy się, że to zdjęcie poruszyło nas głęboko. Nie tylko dlatego, że przedstawia coś, co dzieje się tu i teraz, ale jest ono również bardzo symboliczne. Opowiada historię szerszą i bardziej głęboką – powiedział Espen Rasmussen. 

– Jestem strasznie wzruszony, w moim wieku to może być zawał. Wtedy byłem też strasznie wzruszony. Po wykonaniu tego zdjęcia nie mogłem sobie znaleźć miejsca. W moim prywatnym rankingu to też było zdjęcie roku, zdjęcie, które łączy wszystko – powiedział, odbierając nagrodę, Sławomir Kamiński. Protest relacjonował codziennie. – Nie bardzo wiedziałem, jak to fotografować, nie chciałem uwieczniać codziennych sytuacji - przebierania dzieci, walki o przetrwanie. I zdarzyło się coś takiego. Przeżyłem to bardzo – relacjonował. 

Autor Zdjęcia Roku otrzymał 10 tys. zł. Fotografię Kamińskiego nagrodzono także w kategorii Wydarzenia. W pozostałych kategoriach zdjęć pojedynczych pierwsze miejsca zdobyli: Życie codzienne – Piotr Tracz (dla Agencji Fotograficznej Reporter) za zdjęcie kuzynów Tymoteusza i Pawła na wakacjach w małopolskiej wsi Michalczowa; Ludzie – Adam Lach (Napo Images dla „Newsweek Polska”) za zdjęcie radnych Gdańska zrobione kilka dni po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza; Sport – Rafał Oleksiewicz (Press Focus) za zdjęcie skoczka, który upadł podczas lądowania w konkursie Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem; Środowisko – Dominik Werner (Testigo Documentary) za zdjęcie z wycinki drzew prowadzonej przed przekopem Mierzei Wiślanej; Kultura i rozrywka – Marta Rybicka za zdjęcie czeczeńskich uchodźców, matek i dzieci, odwiedzających Galerię Zachęta w Warszawie; Portret – Waldemar Stube za zdjęcie sióstr Zofii i Anieli z Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie.

W kategorii Fotoreportaży pierwsze nagrody zdobyli: Wydarzenia – Piotr Hukało (Trojmiasto.pl/ East News) za reportaż z Gdańska wstrząśniętego śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza;

Życie codzienne – Justyna Janus (Wpowiecie.pl) za reportaż o życiu dzieci, które potrafią się bawić bez smartfonów;

Ludzie – Mariusz Janiszewski („National Geographic”) za reportaż z pierwszego na świecie ośrodka dla emerytowanych prostytutek w Meksyku; 

Środowisko – Maciej Jabłoński (F11 – Studio) za reportaż z antarktycznego rejsu;

Kultura i rozrywka – Adrian Jaszczak za reportaż z Pikniku Country w Mrągowie.

W kategorii Projekt dokumentalny zwyciężyła Marta Szyszka za projekt „Razem”, na który składa się 30 zdjęć dokumentujących życie jej rodziny.

W kategorii Young Poland za zdjęcia pojedyncze Nagrodę Główną otrzymała Magdalena Kacperek (Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH) za zdjęcie młodych tancerek baletu.

Press

Nagroda główna w kategorii Young Poland, zdjęcie pojedyncze (fot. Magdalena Kacperek)

Natomiast za fotoreportaż w tej kategorii Nagrodę Główną zdobył Grzegorz Bukalski (Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH) za reportaż z podróży po Europie. Firma Fujifilm, partner kategorii, laureatom Nagród Głównych przekazała aparaty fotograficzne Fujifilm X-T30 z obiektywem Fujinon XF 23 F2.

Partner kategorii Życie codzienne, firma Provident Polska, przyznał własną nagrodę w wysokości 3 tys. zł. Otrzymał ją Aleksander Knitter (Chojnice.com) za zdjęcie wykonane w szpitalu w trakcie Chojnickich Dni Fantastyki. Partnerem kategorii Ludzie była firma Sanofi, partnerem kategorii Kultura i rozrywka – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Press

Nagroda Providenta (fot. Aleksander Knitter)

Spośród wszystkich prac finałowych swoją nagrodę – Mecenasa Konkursu – przyznała firma Fujifilm. Otrzymał ją Piotr Zwarycz za zdjęcie z gaszenia pożaru na terenie sortowni śmieci w Siemianowicach Śląskich. To aparat fotograficzny Fujifilm X-T3 z obiektywem Fujinon XF 18-55.

Press

Nagroda Fujifilm (fot. Piotr Zwarycz)

Tytuł Photo Book of The Year 2018 zdobyła książka „Echo” Magdaleny Rigamonti (tekst) i Maksymiliana Rigamonti (zdjęcia), która jest efektem ich kilkunastu podróży na Wołyń. Wyróżniono w tej kategorii książkę „Deceitful Reverence” ze zdjęciami Igora Pisuka i tekstem Agaty Pyzik, która jest autobiograficznym zapisem wychodzenia Igora z uzależnienia alkoholowego. Partnerem konkursu Photo Book 2019 jest Antalis Poland.

ZOBACZ RELACJĘ Z GALI GRAND PRESS PHOTO 2019

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie www.grandpressphoto.pl

Mecenas konkursu i wystaw: Fujifilm
Partnerzy konkursu i wystaw: Sanofi, Provident Polska, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Partner konkursu: hotel Sixty Six
Partner konkursu Photo Book 2019: Antalis Poland
Partnerzy gali: Digital Knowledge Village, FilmGarden, Jet Line, Reduta Banku Polskiego, Audio Network i Digital Beast 
Partnerzy wystaw: Drukarnia Andrus i Plastics Group
Patroni medialni: „Digital Camera”, Fotopolis.pl

 

Press

fot. Wojciech Artyniew/ "Press"

(CP, 16.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.