Dział: PRASA

Dodano: Maj 15, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Agora zakończyła pierwszy kwartał z większymi przychodami i stratą netto

Wpływy ze sprzedaży usług reklamowych w Agorze zmniejszyły się o 8,2 proc. (fot. materiały prasowe)

W pierwszym kwartale 2019 roku grupa Agora zanotowała wzrost przychodów, które wyniosły 308,4 mln zł. Wydawca m. in. "Gazety Wyborczej" zakończył jednak pierwszy kwartał ze stratą netto w wysokości 3,4 mln zł.

W pierwszym kwartale 2019 roku całkowite przychody grupy Agora wyniosły 308,4 mln zł i wzrosły o 10,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku.

Wpływy ze sprzedaży usług reklamowych w Agorze zmniejszyły się o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. i wyniosły 110,3 mln zł. Spółka tłumaczy, że to głównie efekt spadku wydatków reklamowych w większości segmentów rynku reklamowego w Polsce w pierwszym kwartale 2019 roku. Przychody ze sprzedaży biletów do kin sieci Helios wzrosły o 16 proc. i wyniosły 76,8 mln zł. Przychody ze sprzedaży barowej w kinach wzrosły o 28,8 proc. do kwoty 30,9 mln zł. Wartość przychodów ze sprzedaży wydawnictw wyniosła 34,5 mln zł i wzrosła o 1,8 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 roku. Przychody z działalności filmowej wyniosły 27,7 mln zł i były to najwyższe kwartalne wpływy z tego tytułu w historii grupy Agora. Przychody ze sprzedaży usług poligraficznych wyniosły 14,3 mln zł i zmniejszyły się o 8,3 proc. w ujęciu rok do roku.

Od początku 2019 roku spółka raportuje wyniki według nowego standardu rachunkowości MSSF 16 - dla zapewnienia porównywalności w raporcie podano również dane z wyłączeniem nowego standardu.

Agora zanotowała 3,4 mln zł straty netto (1,4 mln zł straty netto bez uwzględnienia MSSF 16) wobec 9,7 mln zł zysku netto w pierwszym kwartale 2018 roku. Na akcjonariuszy jednostki dominującej przypadło 5 mln zł straty netto.

EBITDA Agory wyniosła 37,9 mln zł (EBITDA bez uwzględnienia MSSF 16 wyniosła 20,6 mln zł).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(BIG, 15.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Maj 16, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd odroczył ogłoszenie postanowienia ws. postępowań układowych Ruchu

Wierzyciele przegłosowali częściowe umorzenie długu Ruchu (fot. materiały prasowe)

W środę odbyły się rozprawy zatwierdzające postępowania układowe Ruchu i wydawców – jego wierzycieli. Sąd odroczył ogłoszenie postanowienia do 29 maja. W zeszłym miesiącu wierzyciele zgodzili się na częściową redukcję długu kolportera.

Ruch winien jest wydawcom 162 mln zł. 15 kwietnia odbyły się zgromadzenia wierzycieli spółki, podczas których głosowano nad planem jej restrukturyzacji – większość była za przyjęciem układów. Po ich zatwierdzeniu wszystkie akcje Ruchu ma przejąć Alior Bank i sprzedać je Orlenowi – jedynemu inwestorowi zainteresowanemu kupnem spółki. Po głosowaniach Roman Oraczewski, właściciel Oficyny Wydawniczej "Press-Media", zgłosił zastrzeżenia, a w środę w sądzie złożył trzy wnioski formalne. – W sprawie wyceny majątku Ruchu, wyceny majątku firmy Lurena (fundusz inwestycyjny Lurena Investments B.V aktualnie posiada 100 proc. akcji spółki Ruch – przyp. red.) i wyceny wartości obligacji Lureny, które posiada Ruch. W materiale dowodowym nie ma opinii i wycen biegłych sądowych, tylko robione przez dłużnika. Chciałem, by wyceny dokonali biegli, o nic innego nie prosiłem – mówi Oraczewski.

– Wnioski składane przez Romana Oraczewskiego w trybie uzupełnienia do zastrzeżeń zostały oddalone. Rozprawy są zakończone – dodaje. Czego teraz spodziewa się Ruch? – Jesteśmy dobrej myśli. Nadzorca sądowy twierdził, że nie ma wskazań, aby  wnosić zastrzeżenia co do wykonalności samego układu – mówi Paczyński.

Zakup akcji przez Orlen ma nastąpić po spełnieniu warunków przewidzianych w porozumieniu. To m.in. prawomocne stwierdzenie układów zawartych w PPU, uzyskanie przez strony porozumienia zgód korporacyjnych oraz pozytywna decyzja UOKiK. Alior to podmiot, wobec którego Ruch ma największe zobowiązania – łącznie 105 mln zł (bank nie jest objęty PPU).

Ruch, według danych Izby Wydawców Prasy, w lutym 2019 roku był drugi na rynku dystrybucji prasy z udziałem 23,1 proc. (spadek o 6,83 proc. względem lutego 2018). Największym dystrybutorem jest Kolporter z udziałem 55,76 proc. (wzrost o 3,81 proc.).

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 16.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.