Dział: INTERNET

Dodano: Maj 10, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruszyła polska wersja serwisu fact-checkingowego agencji AFP

Pierwszy tekst w serwisie AFP dotyczy krążącego w sieci zdjęcia kotów w laboratorium (screen: Sprawdzam.afp.com)

Francuska agencja prasowa AFP uruchomiła serwis Sprawdzam.afp.com.

Obecnie na stronie znaleźć można na razie jedną publikację autorstwa Natalii Sawki (byłej dziennikarki redakcji Sonar.wyborcza.pl). Sprawdziła ona krążące w sieci zdjęcie kotów w laboratorium. Fotografię zrobiono w 2011 roku podczas zbiorowej akcji sterylizacji bezdomnych kotów na Florydzie. W internecie zostało ono przedstawione jako wykonane podczas przeprowadzania testów kosmetyków na kotach.

Od kwietnia AFP posiada certyfikat International Fact-Checking Network, ocenia w Polsce treści na Facebooku pod kątem rzetelności i prawdziwości. W programie weryfikacji informacji Facebooka uczestniczy ponad 40 firm i organizacji na całym świecie.

- Zawsze jest dobrze, kiedy powstają nowe media. Tym bardziej w czasie, gdy media społecznościowe i - niestety - coraz częściej także media tradycyjne zalewa fala kłamstw i fake newsów. Im więcej pewnych źródeł informacji, tym lepiej - twierdzi Bianka Mikołajewska z OKO.press. Jednocześnie nie uważa, że powstanie nowego serwisu fact-checkingowego sprawi, że dojdzie do przesytu na rynku. - Serwisy, które obecnie istnieją, mają wystarczająco dużo pracy. Nie nadążają z prostowaniem kłamstw i manipulacji, które funkcjonują w przestrzeni publicznej.

W Polsce działają już m.in. serwisy Konkret 24 (przy Tvn24.pl) i Trudat (Natemat.pl).

Więcej o serwisach fact-checkingowych piszemy w najnowszym numerze magazynu "Press".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PD, 10.05.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.