Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 30, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Widmo wysokiej kary dla Facebooka nie szkodzi spółce

W sprawie Cambridge Analytica Mark Zuckerberg musiał tłumaczyć się w Parlamencie Europejskim (screen: YouTube.com/CNBC)

Facebook szacuje, że ewentualna kara od Federalnej Komisji Handlu (FTC) może wynieść od 3 do 5 mld dol. Mimo że zawiązana rezerwa obciążyła wyniki spółki, eksperci twierdzą, że jest ona relatywnie niska, a widmo kilkumiliardowej kary nie zniechęca inwestorów do kupowania akcji Facebooka.

Spółka podała w minionym tygodniu, że w pierwszym kwartale 2019 roku osiągnęła 15,08 mld dol. przychodów (więcej o 26 proc. w ujęciu rok do roku). Facebook zanotował jednak aż o 51 proc. niższy zysk netto (2,43 mld dol.) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Według założyciela Facebooka Marka Zuckerberga tak znaczny spadek rentowności wynika z utworzenia rezerwy na poczet ewentualnej kary, jaką na spółkę może nałożyć FTC. Komisja prowadzi postępowanie w sprawie wycieku danych użytkowników do firmy Cambridge Analytica. Facebook szacuje, że kara może dojść do 5 mld dol.

Adam Haertle z serwisu Zaufanatrzeciastrona.pl twierdzi, że szybkie rozwiązanie sprawy pomogłoby Facebookowi wizerunkowo. - Myślę, że nawet jeżeli kara dla Facebooka faktycznie sięgnie 5 mld dol., to spółka nie odczuje tego w znacznym stopniu, ponieważ analitycy szacowali, że kara może przekroczyć nawet 10 mld dol. Można więc stwierdzić, że rezerwa zawiązana w takiej kwocie pokazuje pewien optymizm władz Facebooka, że suma może być zdecydowanie niższa - mówi Adam Haertle.

Postępowanie ma związek z ujawnionym w marcu ub.r. wyciekiem danych ponad 80 mln użytkowników Facebooka do firmy Cambridge Analytica. Firma ta, świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała informacje pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich decyzje polityczne. Wywołało to międzynarodowy skandal, a Zuckerberg w maju 2018 roku zeznawał w tej sprawie w Parlamencie Europejskim.

Informacja o zawiązaniu rezerwy nie zniechęciła inwestorów do akcji Facebooka, w dniu publikacji raportu akcje Facebooka podrożały o 5,8 proc., do ponad 190 dol. Haertle uważa, że inwestorzy zapewne zdają sobie sprawę, że takie sprawy jak afera z Cambridge Analytica są wliczone w ryzyko biznesowe.

Analitycy giełdowi podkreślają, że w przypadku takich gigantów jak Facebook inwestorzy mają tendencję do "wybaczania jednorazowych błędów", skupiając się bardziej na kwestiach wynikowych.

W 2018 roku Facebook wypracował 55,8 mld dol. przychodów i 22,1 mld dol. zysku netto.

(BIG, 30.04.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.