Dział: PRASA

Dodano: Kwiecień 11, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Oto laureaci konkursu World Press Photo 2019

Zdjęcie roku: Crying Girl on the Border - John Moore, USA, Getty Images (fot. materiały prasowe)

W czwartek wieczorem w Amsterdamie rozdano nagrody World Press Photo. Zdjęciem roku zostało dzieło Amerykanina Johna Moore’a (Getty Images) - Crying Girl on the Border. Fotografowie nie są zaskoczeni tym zwycięstwem.

Fotografia przedstawia płaczącą dziewczynkę z Hondurasu, Yanelę Sanchez i jej matkę przeszukiwaną przez straż graniczną USA w McAllen w Teksasie. Sandra i Yanela Sanchez to dwie osoby z rzeszy imigrantów, którzy przez Rio Grande usiłowali przedostać się do USA.

- Wszystko jest tu do oglądania, każda faza, nawet samochód, w którym, jak można się domyślać, imigranci zostali zatrzymani. Niebieskie rękawiczki, które uświadamiają, że strażnicy są przygotowani - mówi Cezary Sokołowski, fotograf Associated Press. - Gdyby w podpisie widniało tylko, że to granica Meksyk-USA, to zdjęcie i tak wszystko mówi - dodaje.

Podobnie twierdzi Piotr Małecki. - W prosty i szybki sposób opowiada całą historię. Od razu wiemy, o co chodzi - mówi "Presserwisowi". - Niesamowicie łapiące za serce zdjęcie, jednocześnie nie jest drastyczne - dodaje. - Widzi się aparat władzy, który mimo tego, że to bezbronne matka i dziecko, postępuje zgodnie z procedurami. Nie ma zmiłuj. Bardzo wymowne zdjęcie - ocenia Jacek Turczyk, wieloletni fotoreporter PAP.

- Spośród nominowanych to najmocniejszy obraz w wymiarze fotograficznym, ale i wydarzenia, o którym opowiada - mówi Andrzej Zygmuntowicz, wiceprezes Związku Polskich Artystów Fotografików. - Opowieści o poważnych kryzysach światowych, jak np. migracja, opowiadane są przez "głośniejsze" kraje. Ale ten problem dotyczy też Syryjczyków wędrujących do Europy czy Rohingjów wędrujących do Bangladeszu - zaznacza.

W ramach 62. edycji konkursu fotograficznego Fundacja World Press Photo wprowadziła nową nagrodę - Fotoreportaż Roku. Laur otrzymał cykl The Migrant Caravan, Pietera Ten Hoopena, pracującego w Szwecji holenderskiego fotografa Agencji VU i Civilian Act. Reportaż także opowiada o tysiącach imigrantów z Ameryki Środkowej zmierzających do Stanów Zjednoczonych.

Jury wybrało też zwycięskie zdjęcia w ośmiu kategoriach. W finale konkursu brało udział 43 fotografów z 25 krajów. Nie było w tym gronie Polaków. Spośród nominowanych 14 fotografów to kobiety (32 proc.), co oznacza znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym konkursem (12 proc.). W tym roku na konkurs zgłoszono 78 801 zdjęć, które wykonało 4738 fotografów.

Galeria: Wybrano najlepsze zdjęcia World Press Photo

John Moore, USA, Getty Images (fot. materiały prasowe)
Pieter Ten Hoopen, Holandia/Szwecja, Agence VU/Civilian Act (fot. materiały prasowe)
Diana Markosian, Rosja/USA, Magnum Photos (fot. materiały prasowe)

JSX

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.