Dział: INTERNET

Dodano: Luty 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

BBC i ITV pracują nad konkurencją dla Netfliksa

Uruchomienie serwisu może oznaczać, że BBC i ITV wycofają się z umów licencyjnych z konkurencyjnymi platformami (fot. Pixabay.com)

Dwaj najwięksi brytyjscy nadawcy telewizyjni BBC i ITV potwierdzili plany uruchomienia serwisu streamingowego z treściami wideo.

Nazwa wspólnej platformy skierowanej wyłącznie do brytyjskich odbiorców to BritBox. Ma ona wystartować w drugiej połowie br. W zasobach serwisu znajdą się archiwalne i aktualne pozycje programowe z oferty BBC i ITV, a także produkcje przygotowane na potrzeby BritBox. Przedstawicie BBC i ITV potwierdzają, że są otwarci na rozmowy z innymi brytyjskimi nadawcami. Wcześniej media branżowe donosiły, że do projektu zamierza dołączyć Channel 4.

Nowy serwis ma stanowić konkurencję na brytyjskim rynku dla popularnych platform streamingowych, przede wszystkim dla Netfliksa i Amazon Prime Video. Jego uruchomienie może zatem oznaczać, że BBC i ITV wycofają się z umów licencyjnych z tymi platformami. 

W 2007 roku plany uruchomienia podobnego serwisu przez BBC, ITV i Channel 4 zostały zablokowane przez brytyjski urząd antymonopolowy.

Netflix ma na świecie prawie 140 mln subskrybentów.

(LL, 28.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Luty 28, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

IBRiS dla "Rz": 2/3 badanych za przyjęciem dyrektywy o prawie autorskim

Ostateczne głosowanie Parlamentu Europejskiego nad dyrektywą zaplanowano na sesję 25-28 marca (fot. Pixabay.com)

66,5 proc. respondentów uważa, że polscy eurodeputowani powinni zagłosować za przyjęciem przepisów unijnej dyrektywy o prawie autorskim - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Przeciw wprowadzeniu dyrektywy opowiedziało się 16,4 proc. badanych. Zdania na ten temat nie ma 17,2 proc.

"Taki stan rzeczy cieszy i pokazuje, że polscy internauci nie poddają się tak łatwo manipulacji gigantów technologicznych, i mają wystarczająca wiedzę, by świadomie podejmować decyzje dotyczące przyszłości internetu. Miejmy nadzieję, że w ich ślady pójdą również polscy politycy" - skomentowała sondaż Izba Wydawców Prasy.

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) poparła we wtorkowym głosowaniu porozumienie dotyczące dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.
Za wypracowanym kompromisem opowiedziało się 16 europosłów, dziewięciu było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Ostateczne głosowanie całego Parlamentu Europejskiego w tej sprawie zaplanowane jest na sesję 25-28 marca.

W połowie lutego przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej doszli do porozumienia w sprawie finalnej wersji dyrektywy. Zgodnie z zapisami dokumentu wydawcy prasowi będą mieli zapewnione prawa pokrewne dotyczące wykorzystywania ich materiałów prasowych przez dostawców usług internetowych. Z kolei dziennikarze mają mieć udział w przychodach uzyskiwanych przez wydawców z tytułu przysługujących im praw.

(KOZ, 28.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.