Dział: PRASA

Dodano: Luty 26, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Piotr Skwieciński dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie

O swojej nowej roli Piotr Skwieciński poinformował na Facebooku (screen Youtube.com/Portal wPolityce)

Piotr Skwieciński, publicysta "Sieci", a wcześniej m.in. prezes PAP, został dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie.

"Przepraszam tych, którym być może brak będzie moich tekstów prasowych, ale czasem trzeba coś w życiu zmienić" – napisał Skwieciński na Facebooku.

Odniósł się też do tego, w jaki sposób został przedstawiony w rosyjskiej telewizji w programie poświęconym „polskiej rusofobii”: "Kraj pobytu przywitał mnie (a wręcz o 24 godziny poprzedził mój przylot) niestandardowo..."

W latach 90. Piotr Skwieciński był dziennikarzem "Życia Warszawy" oraz wiceszefem "Wiadomości" w TVP 1. Współpracował również m.in. z "Rzeczpospolitą" i "Gazetą Polską". W latach 2006–2009 był prezesem Polskiej Agencji Prasowej, a od 2013 roku publicystą tygodnika "Sieci".

Dotychczas dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie był Dariusz Klechowski. Instytuty Polskie to placówki podległe ministrowi spraw zagranicznych, które funkcjonują obecnie w 25 miastach świata.

(PAP, AMS, 26.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Luty 26, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

CMWP SDP poucza dziennikarzy, jak mają opisywać raport o pedofilii w Kościele

Raport na temat pedofilii w polskim Kościele został w ubiegłym tygodniu przekazany na ręce papieża Franciszka (screen Youtube.com/OKO.press)

Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP skrytykowało raport Fundacji "Nie Lękajcie Się" dotyczący pedofilii w polskim Kościele oraz zaapelowało do dziennikarzy o ostrożność przy jego opisywaniu. Współautorka raportu dziwi się, dlaczego SDP poucza dziennikarzy w tej sprawie.

Raport fundacji wskazuje m.in. 24 hierarchów, którzy mieli tuszować skandale pedofilskie w Kościele. Autorami dokumentu są: Marek Lisiński – prezes Fundacji "Nie Lękajcie Się" oraz trzy członkinie rady fundacji: Joanna Scheuring-Wielgus, Agata Diduszko-Zyglewska i Anna Frankowska.

CMWP zaapelowało do dziennikarzy o "rzetelność i jak najdalej posuniętą ostrożność" w opisywaniu raportu.

"Raport ten zawiera szereg nieprawdziwych, niepełnych informacji oraz stawia bezpodstawne zarzuty polskim duchownym katolickim (…). Jest jedynie politycznym narzędziem mającym skompromitować Kościół katolicki i jego księży w Polsce" – czytamy w oświadczeniu CMWP.

Według jego dyrektorki Jolanty Hajdasz lektura raportu upoważnia do stwierdzenia, że został przygotowany na podstawie tendencyjnie wyselekcjonowanych faktów i budzi wątpliwości co do obiektywizmu autorów dokumentu.

- Stanowisko CMWP SDP w sprawie tego raportu nie jest instrukcją dla dziennikarzy, jak mają o nim pisać, bo dziennikarze takich instrukcji nie potrzebują, ani nie oczekują - mówi Jolanta Hajdasz. - Oczywiście nikt z nas nie zamierza nawet próbować ograniczać komukolwiek swobody wypowiedzi, ani szeroko rozumianej wolności mediów. Pragnę jedynie podkreślić, iż wolność słowa zawsze musi łączyć się z odpowiedzialnością za głoszone opinie i za skutki, jakie mogą one wywołać - dodaje.

CMWP zaapelowało do dziennikarzy o "rzetelność i jak najdalej posuniętą ostrożność" w opisywaniu raportu.

Prezes Fundacji "Nie Lękajcie Się" nie chce komentować sprawy. – Planujemy większą konferencję, na której odniesiemy się do wszystkich zarzutów – mówi "Presserwisowi" Marek Lisiński. – Nie rozumiem, z jakiego powodu SDP poucza dziennikarzy, jak mają traktować nasz raport – mówi z kolei Agata Diduszko-Zyglewska. – W tym oświadczeniu wypomina się nam manipulacje, natomiast nie jest w ogóle napisane, jaki jest charakter tych manipulacji, więc w tym sensie trudno traktować oświadczenie SDP poważnie – dodaje.

Raport na temat pedofilii w polskim Kościele został w ubiegłym tygodniu przekazany na ręce papieża Franciszka.

(KW, 26.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.