Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 22, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziennikarka TVP pozywa PiS za wykorzystanie jej wizerunku w spocie wyborczym

Dziennikarka domaga się usunięcia jej wizerunku ze spotu, przeprosin oraz odszkodowania, które miałoby zostać przekazane na cele charytatywne (screen: Youtube.com/Prawo i Sprawiedliwość)

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał zakaz publikacji przez rok w TVP wizerunku Justyny Śliwowskiej wykorzystanego bez jej zgody przez Prawo i Sprawiedliwość w spocie przedstawiającym w złym świetle uchodźców. Dziennikarka domaga się przeprosin i odszkodowania.

W połowie października PiS udostępnił spot, w którym straszono wizją Polski w 2020 roku po ewentualnej wygranej PO w wyborach samorządowych. Ludzie mieliby się bać wychodzić na ulice, a w miastach zapowiadano „enklawy muzułmańskich uchodźców”. W spocie użyto archiwalnego fragmentu programu TVP Info, w którym Śliwowska mówi: „Wbrew decyzji polskiego rządu Grzegorz Schetyna zapowiedział przyjmowanie uchodźców”. Dziennikarka nie pracowała w stacji od kilkunastu miesięcy, obecnie prowadzi program „Halo Polonia”, emitowany na antenie TVP Polonia. 

Tuż po emisji spotu dziennikarka wysłała do komitetu wyborczego PiS e-mail, w którym domaga się przeprosin i usunięcia jej wizerunku ze spotu. W lutym złożyła pozew przeciwko PiS o ochronę dóbr osobistych. Na razie nie ma wyznaczonego terminu rozprawy, a ona nadal pracuje w TVP Polonia.

18 lutego Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku Śliwowskiej o zabezpieczenie filmu w sprawie bezprawnego użycia jej wizerunku. To oznacza, że PiS przez rok ma zakaz publikacji wizerunku dziennikarki w spocie, co wiąże się z usunięciem z niego fragmentu, w którym się pojawia. Partia ma na to czas do poniedziałku.

Śliwowska powiedziała „Presserwisowi”, że w pozwie domaga się przede wszystkim usunięcia jej wizerunku ze spotu, przeprosin ze strony PiS oraz odszkodowania, które miałoby zostać przekazane na cele charytatywne. Dodaje, że do tej pory nikt z PiS się z nią nie kontaktował, mimo że wraz ze swoim prawnikiem chciała załatwić sprawę polubownie. - Trochę odetchnęłam, aczkolwiek wiem, że to dopiero pierwszy krok, bo nie jest to ostateczny wyrok. Ale to sygnał mówiący o tym, że sąd widzi zasadność w moim pozwie i sprawa może dla mnie zakończyć się pomyślnie – komentuje Śliwowska.

Do czasu zamknięcia tego wydania "Presserwisu" nie uzyskaliśmy komentarza ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

Galeria: World Press Photo 2019 - nominacje

(PD, 22.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.