Dział: PRASA

Dodano: Luty 20, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

SDP zostaje w Domu Dziennikarza, miasto proponuje porozumienie

Władze SDP zapowiedziały, że nie zamierzają wyprowadzać się z siedziby przy Foksal 3/5 (fot. KW)

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich może zostać w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie. Mimo prawnych trudności stołeczni urzędnicy zaproponowali SDP możliwość dalszego korzystania z nieruchomości i podnajmowania jej innym podmiotom.

"Decyzja o zaoferowaniu pomocy podyktowana była chęcią wsparcia środowiska dziennikarskiego w sytuacji braku prawnej możliwości udostępniania nieruchomości przy ul. Foksal 3/5 na dotychczasowych zasadach" – czytamy w oświadczeniu wydanym przez urząd dzielnicy Śródmieście. Zawarta w 1979 roku umowa użytkowania wieczystego Domu Dziennikarza przez SDP wygasła wraz z końcem stycznia. Dzielnica jej nie przedłużyła. Jako powód wskazano niewyjaśniony stan prawny nieruchomości, która jest objęta roszczeniami. O jej odzyskanie zabiega Antoni de Buorbon.

Urzędnicy nie precyzują, na jakich warunkach SDP może dalej korzystać z nieruchomości. – Szczegółowe rozwiązania chcemy wypracować wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, które zachęcamy do kontaktu – mówi nam Jakub Leduchowski, rzecznik śródmiejskiego urzędu.

SDP zapowiada, że jest otwarte na rozmowy. Na środowej konferencji poświęconej sytuacji prawnej Domu Dziennikarza, władze SDP oznajmili, że nie zamierzają się wyprowadzać, mimo wygasłej umowy użytkowania wieczystego.

W Domu Dziennikarza siedziby (na zasadzie wynajmu od SDP) ma kilkanaście innych organizacji, w tym m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych, Izba Wydawców Prasy i Repropol. Ich przedstawiciele byli na konferencji SDP.

Galeria: World Press Photo 2019 - nominacje

(KW, 20.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.