Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiadomości" pokazały wizerunki i dane uczestników protestu

W materiale "Wiadomości" pokazano dane zidentyfikowanych uczestników protestu (screen wiadomosci.tvp.pl)

W "Wiadomościach" TVP 1 pokazano zdjęcia oraz imiona i nazwiska uczestników sobotniej demonstracji przed siedzibą TVP. Dziennikarze i Rzecznik Praw Obywatelskich komentują, że to skandal i naruszenie praw tych osób.

W materiale Marcina Tulickiego nt. sobotnich zajść, gdy protestujący próbowali uniemożliwić Magdalenie Ogórek wyjazd sprzed siedziby TVP, pokazano dane 10 zidentyfikowanych uczestników. Były to zdjęcia, imiona i nazwiska, w niektórych przypadkach miejsce pracy lub informacje pomagające określić miejsce zamieszkania. Wykorzystano zdjęcia z sobotniego zajścia, w przypadku kilku osób sięgnięto po materiały archiwalne, m.in. z innych demonstracji.

"Wiadomości" skrytykowało wielu dziennikarzy na Twitterze.

"Niewiarygodny skandal!" - oceniała Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej". "Chciałam napisać: 'mam nadzieję, że TVP zapłaci słono za to, co dziś zrobiła'. Ale kogo to zaboli? Nieważne ile zadośćuczynień wypłaci, PiS zawsze dorzuci jej z budżetu. Więc inaczej: mam nadzieję, że kiedyś będą musieli za to zapłacić autor materiału i szefowie Wiadomości i TVP" - dodała Bianka Mikołajewska z OKO.press.

"Najobrzydliwsza rzecz, jaka miała miejsce w polskich mediach od 1989 roku. Nigdy nie podam ręki ludziom za to odpowiedzialnym" - uznał Witold Głowacki z "Polska The Times".

"Wiadomości publikując wizerunki, personalia i ujawniając miejsce pracy jednej z protestujących pod TVP osób zachowały się nieodpowiedzialnie. Nie ma tutaj usprawiedliwienia na zasadzie "bo oni robią to samo". Jeśli oni robią źle, tym bardziej powinno się stosować wyższe standardy" - dodał Marcin Makowski, dziennikarz „Tygodnika do Rzeczy” i Wp.pl. 

"Jeżeli nie może tego robić nawet policja (chyba, że są wydane listy gończe), to tym bardziej takich metod nie może stosować telewizja, zwłaszcza publiczna" - napisał z kolei Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Do jego słów odniósł się Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. "Panie Rzeczniku, dlaczego nie stanął Pan w obronie pracowników i współpracowników TVP wulgarnie obrażanych i zaszczuwanych od kilku tygodni, których wizerunki demonstranci publikują w Internecie?! Dlaczego stosuje Pan podwójne standardy?" - odpowiedział pytaniami.

Potem oznajmił jeszcze, że "osoby demonstrujące przed TVP same przedstawiają się i chwalą swoją działalnością. Wielokrotnie brały udział w antyrządowych protestach. Wielokrotnie były pokazywane i opisywane przez media".

W ten sposób odpowiedział Sławomirowi Neumannowi (przewodniczącemu klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska), który zapytał szefa MSWiA o to, czy dane pochodzą z materiałów operacyjnych policji. 

Neumann zapewnił też, że jego partia przeanalizuje prawnie materiał, który pokazały "Wiadomości" TVP i "jeśli będą przesłanki to skierujemy sprawę do prokuratury". Dodał, że "osoby pokrzywdzone,których dane osobowe zostały opublikowane,mogą skorzystać z pomocy prawnej Biura Interwencji Obywatelskiej działającej przy PO".

"Wielka prośba do świetnych ludzi z organizacji Wolne Sądy oraz związanych z nimi adwokatów o pomoc prawną dla ludzi, których wizerunki i nazwiska ujawniono dziś w TVP. Będą potrzebowali mecenasów, którzy napiszą za nich pozwy i będą ich reprezentować przed sądem" - zaapelował także na Twitterze Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka".

(AMS, PD, SK, 04.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 05, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Fakty" zyskały najwięcej widzów w styczniu

Przy uwzględnieniu emisji w kanałach informacyjnych, "Fakty" w TVN i TVN 24 BiS miały łącznie 3,64 mln widzów (fot. Krzysztof Dubiel/TVN)

Spośród programów informacyjnych w styczniu najwięcej widzów zyskały "Fakty" TVN, a najwięcej stracił "Teleexpress" TVP 1.

W styczniu "Fakty" w TVN oglądało średnio 3,35 mln widzów, czyli o 115,67 tys. osób więcej, niż rok wcześniej. "Wiadomości" w TVP 1 gromadziły 2,53 mln widzów – o 11,13 tys. więcej.

"Wydarzenia" w Polsacie oglądało 2,27 mln widzów (o 61,83 tys. mniej niż rok wcześniej), "Teleexpress" w TVP 1 – 2,63 mln widzów (o 236,37 tys. mniej), a "Panoramę" w TVP 2 – 1,37 mln widzów (o 24,98 tys. mniej).

Przy uwzględnieniu emisji również w kanałach informacyjnych, "Fakty" w TVN i TVN 24 BiS miały łącznie 3,64 mln widzów (o 226,91 tys. więcej, niż przed rokiem), "Wiadomości" w TVP 1 i TVP Info – 3,12 mln widzów (o 93,59 tys. więcej), "Teleexpress" w TVP 1 i TVP Info – 3,25 mln widzów (o 243,68 tys. mniej), "Wydarzenia" w Polsacie i Polsat News - 2,45 mln widzów (o 50,01 tys. mniej), a "Panorama" w TVP 2 i TVP Info - 1,82 mln widzów (o 57,54 tys. mniej).

Dane: Nielsen Audience Measurement.

(PD, 05.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.