Dział: PRASA

Dodano: Luty 01, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Jarosław Kaczyński domaga się przeprosin od wydawcy „Gazety Wyborczej”

Nagrana rozmowa dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna

Prezes PiS Jarosław Kaczyński skierował wezwanie przedsądowe do Agory SA, w którym domaga się przeprosin za cykl artykułów poświęconych planom budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

„Gazeta Wyborcza" opublikowała we wtorek stenogram nagrania rozmowy m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

W związku z publikacjami na ten temat, prezes PiS domaga się złożenia przez Agorę oświadczenia, w którym wydawca przeprosi za „bezprawne twierdzenia, w tym sugestie oraz relacje z wypowiedzi innych osób, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustwa”.

Ponadto, prezes PiS chce opublikowania przeprosin w dziale „Kraj” w serwisie Wyborcza.pl oraz na łamach "Gazety Wyborczej", za upublicznienie przebiegu rozmów z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, „utrwalonych bez jego wiedzy i zgody”.

Prezes PiS chce też publikacji przeprosin na łamach portalu Gazeta.pl w dziale "Wiadomości - Polska" oraz na profilu Gazeta.pl na Twitterze, za zamieszczenie „nieprawdziwej i wprowadzającej w błąd wiadomości, że Jarosław Kaczyński jest podejrzany o popełnienie przestępstwa”

Oświadczenia mają być opublikowane bezpośrednio przy artykułach nt. budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez spółkę Srebrna na portalu wyborcza.pl.

Prezes PiS oczekuje ponadto wpłacenia 30 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Wszystkie świadczenia mają zostać spełnione do 7 lutego.

Pierwszą część nagranych rozmów opublikowano we wtorkowej „GW”, w tekstach autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Iwony Szpali. Na stronie Wyborcza.pl nagranie udostępniono w całości. Dotyczy ono planowanej przez spółkę Srebrna (kontrolowaną przez ludzi PiS) inwestycji – dwóch wieżowców, które miały stanąć na warszawskiej Woli. Oprócz Kaczyńskiego w rozmowach bierze udział m.in. Grzegorz Jacek Tomaszewski – kuzyn prezesa PiS i prezes spółki Forum - oraz Austriak Gerald Birgfellner – deweloper, który dla Srebrnej przygotowywał inwestycję i, według „GW”, nie otrzymał zapłaty.

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(PAP, PAZ, 01.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Luty 02, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Gazeta Wyborcza” nie zamierza przepraszać Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kurski podkreślił, że redakcja "GW" nie otrzymała do tej pory żadnego wezwania przedsądowego od Jarosława Kaczyńskiego (screen Youtube.com/Gazeta Wyborcza)

Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej”, podkreślił w sobotę, że redakcja nie wycofuje się z żadnych twierdzeń zawartych w publikacjach z serii „Taśmy Kaczyńskiego”. To odpowiedź na informację, że Jarosław Kaczyński skierował wezwanie przedsądowe do wydawcy dziennika, w którym domaga się przeprosin.

Prezes PiS chce od Agory przeprosin za upublicznienie przebiegu rozmów z jego udziałem oraz za sugestie, że „popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa”. Kaczyński domagał się też przeprosin od portalu Gazeta.pl artykuł i wpis na Twitterze z wtorku, w których podano, że prezes PiS jest podejrzany o popełnienie przestępstwa. Portal opublikował przeprosiny w sobotę po północy.

W sobotę po godz. 16 Jarosław Kurski opublikował w serwisie Wyborcza.pl oświadczenie: „»Gazeta Wyborcza« nie ulegnie szantażom, szykuje kolejne publikacje i nie przestanie patrzeć władzy na ręce”.

Poinformował, że redakcja „GW” „nie otrzymała do tej pory żadnego wezwania przedsądowego w związku z publikacjami pod tytułem »Taśmy Kaczyńskiego«". Kurski podkreślił też, że portal Gazeta.pl zamieścił przeprosiny za podanie „błędnej informacji na temat pozycji prawnej Jarosława Kaczyńskiego w związku ze sprawą spółki Srebrna”. Zaznaczył, że portal i dziennik to zupełnie inne redakcje, bo jego zdaniem cześć „prorządowych mediów” w sobotę poinformowało, że to „GW” przeprosiła Kaczyńskiego.

„Nasze stanowisko w sprawie ewentualnych prawnych działań prezesa PiS wyrazimy po otrzymaniu stosownego pisma. Na razie uznajemy, że ich zapowiedź ma znamiona nękania i jest obliczona na zastraszenie mediów niezależnych od partii rządzącej. Nie wycofujemy się z żadnych twierdzeń zawartych w publikacjach z serii »Taśmy Kaczyńskiego«. Nasze artykuły oparte są na faktach i dokumentach” - napisał Jarosław Kurski.

(PAZ, 02.02.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.