Temat: film

Dział:

Dodano: Styczeń 22, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Zimna wojna” z trzema nominacjami do Oscara

Joanna Kulig i Tomasz w "Zimnej wojnie" Pawła Pawlikowskiego (fot. materiały prasowe)

Film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego został nominowany do Oscara w trzech kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser oraz zdjęcia.

Łukasz Żal ma szansę na statuetkę za najlepsze zdjęcia, a Paweł Pawlikowski za reżyserię. Paweł Pawlikowski znalazł się w gronie nominowanych reżyserów. Wśród kandydatek do nominacji za najlepszą rolę żeńską była wymieniana Joanna Kulig. Polska aktorka ostatecznie nie znalazła się jednak w piątce nominowanych.

Wśród nominowanych filmów nieanglojęzycznych znalazły się także niemiecki "Never Look Away" Floriana Henckela von Donnersmarcka, meksykańska "Roma" Alfonso Cuarona, libańskie "Kafarnaum" Nadine Labaki, japoński film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy.

"Zimna wojna" to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Okrzykiwany arcydziełem obraz został wcześniej doceniony także m.in. w Cannes za reżyserię oraz pięcioma nagrodami EFA. Polsko-brytyjsko-francuski melodramat o młodej dziewczynie szukającej szczęścia w powstającym zespole Mazurek i dojrzałym pianiście, jej instruktorze, to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle. Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Do filmu wg scenariusza Pawlikowskiego i Janusza Głowackiego (we współpracy z Piotrem Borkowskim) zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki. W produkcji wystąpili także m.in. Tomasz Kot, Borys Szyc i Agata Kulesza.

Paweł Pawlikowski o Oscary walczy po raz kolejny - w 2015 r. jego „Ida” została wybrana najlepszym filmem nieanglojęzycznym.

Laureatów Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.

(PAP, PAZ, 22.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.