Temat: media narodowe

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Styczeń 11, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ponad miliard zł rekompensaty dla mediów publicznych

W 2017 roku wprowadzono rekompensatę w wysokości 980 mln zł (fot. Rafał Zambrzycki/ Flickr.com/SejmRP)

Nawet 1,26 mld zł rekompensaty z tytułu niedostatecznych wpływów z abonamentu rtv mogą dostać media publiczne.

W piątek do Sejmu wpłynął projekt dotyczący zmiany ustawy o opłatach abonamentowych, który ma je wesprzeć finansowo. Jego autorami są posłowie PiS. Ich zdaniem potrzeba uchwalenia tej nowelizacji "wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".

"Na niedostatek ten w dłuższej perspektywie składa się m.in. narastające przez lata, od 1993 r., poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych" - piszą w uzasadnieniu.

Projektowana ustawa ma zapewnić rekompensatę z ubytku, który wynika z nieuiszczania opłat abonamentowych przez osoby ustawowo zwolnione od tego obowiązku w latach 2018 i 2019. Posłowi wyliczyli, że biorąc pod uwagę ubytki media publiczne mogłyby dostać rekompensatą na poziomie 956,65 mln zł rocznie. Za dwa lata to 1,9 mld zł. Zaproponowali jednak, żeby ta kwota nie była wyższa niż 1,26 mld zł.

"Zaproponowany w projekcie ustawy mechanizm rekompensaty bazuje na emisji skarbowych papierów wartościowych" - podkreślono w uzasadnieniu.

Posłowie PiS zauważają, że to pomysł zbliżony do mechanizmu zastosowanego dla rekompensaty za lata 2010-2017. W 2017 roku wprowadzono rekompensatę w wysokości 980 mln zł. Również pochodziła z budżetu państwa.

(SK, 11.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.