Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 04, 2019

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Muzeum II Wojny Światowej nie odpowiada na pytania "GW" bez sprostowania

Muzeum II Wojny Światowej domaga się sprostowania tytułu tekstu w "GW" (screen: YouTube.com/ Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie chce odpowiadać na pytania "Gazety Wyborczej" (Agora), dopóki ta nie opublikuje sprostowania - ujawniła "GW". Instytucja chce prostować nie treść, lecz tytuł artykułu. Redakcja odmawia, powołując się na błędy formalne w żądaniu sprostowania.

Tekst autorstwa Estery Flieger "Inwigilacja w Muzeum II Wojny Światowej" ukazał się w "GW" 4 października 2018 roku. Opisane w nim zostały kulisy zwolnienia głównej księgowej muzeum Ewy Joszczak. Kilka dni po tej publikacji muzeum przysłało "GW" sprostowanie. Ta odmówiła jego opublikowania, bo - jak tłumaczy redakcja - nie spełniało elementarnych wymogów formalnych.

- Sprostowanie musi zawierać podpis wnioskodawcy, adres korespondencyjny i nazwę wnioskodawcy. Tych elementów nie było - mówi "Presserwisowi" Piotr Rogowski, pełnomocnik Agory. Podaje, że instytucja ponowiła wniosek, ale "upłynął już wówczas termin 21 dni, jaki był na jego zgłoszenie". Rogowski zaznacza też, że muzeum nie kwestionowało konkretnych faktów opisywanych w tekście. - Twierdzili jedynie, że artykuł zawiera insynuacje - mówi.

Rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski informuje, że sprostowanie, którego domaga się placówka, obejmuje tylko tytuł tekstu. - Artykuł wprawdzie zawiera półprawdy i nie pokazuje pełnego obrazu sytuacji, ale nie możemy zarzucić tam ewidentnego napisania kłamstwa - mówi. - Natomiast tytuł stwierdza zjawisko, które nie istnieje. Jest nieprawdziwy, naruszający dobre imię instytucji - dodaje.

"GW" informuje, że w związku z brakiem opublikowania sprostowania muzeum przestało odpowiadać na pytania Estery Flieger dotyczące innych przygotowywanych przez nią publikacji. Zamiast odpowiedzi rzecznik placówki przesłał dziennikarce następujący komunikat: "Uprzejmie informuję, że do czasu zamieszczenia przez Pani macierzystą redakcję sprostowania, o które Muzeum wnioskowało (...) lub rozstrzygnięcia (...) postępowania sądowego, Muzeum nie będzie udzielało odpowiedzi na jakiekolwiek Pani zapytania".

Jak podaje "GW", od początku grudnia Flieger nie otrzymała odpowiedzi na żadne ze swoich pytań skierowanych do muzeum.

(KW, 04.01.2019)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.