Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po Węgrzech "Korona królów" także w Japonii

"Koronę królów" wcześniej kupiła telewizja węgierska (fot. screen YouTube.com / TVP VOD)

Telenowelę historyczną Telewizji Polskiej "Korona królów" zobaczą widzowie w Japonii.

Telewizja Polska, informując o sprzedaży licencji na swoje produkcje, podała, że "Korona królów" zostanie wyemitowana przez telewizję w Japonii. Wcześniej prawa do emisji zakupiła telewizja węgierska.

Inną produkcję TVP – "Drogi wolności" – pokażą telewizje publiczne w Grecji i Słowenii. W czeskiej i słowackiej telewizji będzie można obejrzeć film Filipa Bajona „Kamerdyner”. Na Słowacji wyemitowany zostanie "Katyń" Andrzeja Wajdy, a w Chinach - "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego. Z kolei ukraiński kontrahent TVP zdecydował się przedłużyć o kolejnych pięć lat prawa do emisji filmów "Ogniem i mieczem" oraz "Quo vadis".

(JOG, 18.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje reżyser Kazimierz Kutz

Reżyser od dłuższego czasu poważnie chorował (fot. screen: Youtube.com/SFPorgPL)

W wieku 89 lat zmarł Kazimierz Kutz, jeden z najbardziej cenionych polskich reżyserów, twórca takich filmów jak "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca" czy "Śmierć jak kromka chleba".

Reżyser zmarł we wtorek, w jednym z podwarszawskich szpitali. Od dłuższego czasu poważnie chorował. O śmierci artysty poinformowała jego żona Iwona Świętochowska-Kutz.

Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach na Śląsku. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii łódzkiej szkoły filmowej, która 13 grudnia tego roku uhonorowała go tytułem doktora honoris causa. Artysta z powodu stanu zdrowia był nieobecny na uroczystości.

Po studiach rozpoczął współpracę z Andrzejem Wajdą. Został jego asystentem przy filmie "Pokolenie", a w 1956 roku pracował jako drugi reżyser na planie "Kanału". Jako samodzielny reżyser Kutz zadebiutował w 1958 roku filmem "Krzyż Walecznych". Do jego najbardziej znanych dzieł należą: "Na straży swej stać będę" (1983) - o konspiracji na włączonym do III Rzeszy Górnym Śląsku podczas II wojny światowej; "Śmierć jak kromka chleba" (1994) - o pacyfikacji kopalni "Wujek"; komedia "Pułkownik Kwiatkowski" (1995) - z akcją rozgrywającą się w 1945 roku i z Markiem Kondratem w roli głównej, oraz "Zawrócony" (1995) - uhonorowany na festiwalu w Utrechcie nagrodą Złotego Cielca dla najlepszego filmu europejskiego.

Kutz to także ceniony reżyser teatralny. Realizował spektakle m.in. dla Teatru Rozmaitości we Wrocławiu, Starego Teatru w Krakowie oraz teatrów warszawskich: Komedia, Polskiego, Ateneum, Teatru na Woli i Narodowego. Wiele znakomitych spektakli Kutz wyreżyserował w Teatrze Telewizji. Do najbardziej znanych należą: "Opowieści Hollywoodu" Christophera Hamptona (1987), "Do piachu" Tadeusza Różewicza (1990), "Stalin" Gastona Salvatore (1992) i "Emigranci" Sławomira Mrożka (1995).

Kazimierz Kutz był także politykiem, najpierw (w latach 1997-2007) – senatorem, a od października 2007 roku posłem Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2015 roku nie kandydował.

(KW, PAP, 18.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.