Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook wykorzystywał dane użytkowników jako przewagę konkurencyjną

(fot. archiwum Press)

Brytyjska komisja parlamentarna opublikowała w czwartek dokumenty, z których wynika, że Facebook wykorzystywał swe gigantyczne zasoby danych użytkowników jako przewagę konkurencyjną, często starając się ukryć to przed użytkownikami.

Zbieranie danych polegało również na rejestrach rozmów telefonicznych i wiadomości tekstowych użytkowników z telefonów działających na systemie Android. Zdaniem brytyjskiej komisji parlamentarnej oferowanie dostępu do danych pozwalało Facebookowi na podpisywanie kontraktów na szczególnie dobrych warunkach. Materiały udostępnione przez komisję to w dużej mierze wymiana mailowej korespondencji między menedżerami Facebooka.

Zarząd firmy wydał komunikat, w którym podkreśla, że Facebook nigdy nie sprzedawał danych swoich klientów, a informacje zawarte w opublikowanych dokumentach "wprowadzają w błąd", ponieważ są wyjęte z kontekstu.

(MC, 07.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Grudzień 07, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Paweł Stremski odchodzi z Agory

Paweł Stremski związany jest z Gazeta.pl od 2001 roku (screen YouTube.com/Presserwis)

Z Agory po 17 latach odchodzi Paweł Stremski, dyrektor wydawniczy i programowy portalu Gazeta.pl.

"Aż dziwnie to się pisze, ale z końcem lutego, po ponad 17 latach, odchodzę z Gazeta.pl. I to było MEGA 17 lat" - napisał w piątek na Facebooku Paweł Stremski.

Stremski rozstaje się z Gazeta.pl z końcem lutego. Jego obowiązki tymczasowo przejmie dyrektor zarządzający Gazeta.pl Marcin Gadziński.

- To było 17 lat budowania najciekawszego portalu w Polsce i osiągnąłem wszystko, co mogłem zawodowo osiągnąć w Gazeta.pl – mówi „Presserwisowi”. O dalszych planach zawodowych nie informuje.

Paweł Stremski związany jest z Gazeta.pl od 2001 roku. Do 2012 roku pełnił kolejno funkcje: redaktora, szefa serwisów kulturalnych, szefa Wiadomości.gazeta.pl oraz szefa newsroomu Gazeta.pl i Tokfm.pl. Następnie na stanowisku dyrektora portalu Gazeta.pl odpowiadał za wszystkie obszary treści i produkcję wideo. W 2013 roku został także dyrektorem programowym. Przed przejściem do Agory przez dwa lata pracował jako dziennikarz serwisu internetowego Radia Zet.

To kolejna duża zmiana, do jakiej doszło w Gazeta.pl w tym roku. Na początku roku Marcin Gadziński, który od 2013 roku był dyrektorem i wydawcą Sport.pl, został dyrektorem zarządzającym Gazeta.pl. Od marca szefem strony głównej jest Mateusz Aleksandrowicz (wcześniej pracował jako dyrektor rozwoju Sport.pl) - zastąpił na tym stanowisku Martę Pawłowską, która przeszła do Onet.pl.

W październiku Gazeta.pl powiększyła newsroom, na czele którego stanął były redaktor naczelny Sport.pl Bartosz Raj (jego dotychczasowe stanowisko zajął Paweł Wilkowicz). Dotychczasowy szef newsroomu Michał Fal został sekretarzem redakcji Gazeta.pl. Z kolei we wrześniu zawieszono dział Opinie, który stworzył Grzegorz Sroczyński. Powodem miały być napięcia, jakie serwis generował w relacjach z "Gazetą Wyborczą". 

Według danych Gemius/PBI, serwisy i aplikacje Grupy Gazeta.pl odwiedziło w październiku 17,24 mln użytkowników (wzrost o 765,60 tys. w porównaniu z wrześniem). (PD)

(KOZ, 07.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.