Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 06, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada "miękką" walkę z fake newsami

(fot. Unsplash.com/rawpixel)

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada stworzenie narzędzia, które pomoże rozpoznawać fałszywe informacje "inspirowane przez środowiska antypolskie". Resort informuje też o podjęciu współpracy z mediami społecznościowymi w celu wypracowania kodeksu dobrych praktyk w walce z fake newsami.

O zagrożeniu związanym z wykorzystywaniem botów i fake newsów mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. – W ramach działań zastanawiamy się nad rozwiązaniami technicznymi, które pozwoliłyby wesprzeć administrację publiczną w rozpoznawaniu tych treści, które są inspirowane przez środowiska antypolskie, w szczególności w naszym kontekście mocno prorosyjskie, których celem jest dezawuowanie działań Polski czy działań NATO – zapowiedział.

Okoński podkreślił, że ministerstwo w walce z fake newsami opowiada się głównie za "działaniami miękkimi", takimi jak edukacja i promowanie właściwych wzorców.

Informacja o spotkaniu wiceministra z posłami pojawiła się na Twitterze Sejmu. Cytowany we wpisie przedstawiciel ministerstwa powiedział: "Nie popieramy kierunku ustawodawstwa niemieckiego w zakresie walki z dezinformacją w sieci, czyli nadmierną nadaktywność w niszczeniu informacji fake'owych - spowoduje to ograniczenie wolności słowa, a my chcemy tę wolność wspierać i krzewić".

W 2017 roku niemiecki Bundestag wprowadził ustawę, zgodnie z którą media społecznościowe po wpłynięciu skargi mają 24 godziny na usunięcie treści bezsprzecznie niezgodnych z prawem. Dotyczy to m.in. rozpowszechniania pornografii i nawoływania do przemocy. W pozostałych przypadkach czas na usunięcie treści wynosi tydzień.

(KW, PAP, 06.12.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.