Dział: PRASA

Dodano: Listopad 28, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

HFPC: zakaz wydawania prasy powinien obejmować samorządy i podległe jednostki

Projekt zmian prawa prasowego, autorstwa grupy posłów Kukiz’15, zakłada zakaz wydawania prasy przez samorządy (fot. Bank Phrom/Unsplash.com)

Zakaz wydawania prasy powinien obejmować nie tylko samorząd terytorialny, lecz również jednostki budżetowo podległe i przedsiębiorstwa z udziałem gminy, powiatu lub województwa – ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Na początku listopada do Sejmu trafił projekt zmian prawa prasowego autorstwa grupy posłów Kukiz’15, przewidujący zakaz wydawania tytułów prasowych przez samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie. Wprowadzenie takiego zakazu popierają wydawcy.

Fundacja Helsińska zwróciła się do marszałka Sejmu o skierowanie projektu do dalszych prac. Jak podkreśla HFPC, jest on próbą wyeliminowania zagrożenia dla wolności słowa na poziomie lokalnym, jakim jest praktyka wydawania przez samorządy tytułów prasowych. – Praktyka taka budzi wątpliwości z punktu widzenia zgodności z szeregiem konstytucyjnych wartości, w tym z gwarancjami wolności słowa i obywatelskim prawem do informacji, a przez to wymaga stosownych zmian w prawie – zauważa Dominika Bychawska-Siniarska z zarządu HFPC.

W tej sprawie głos zabrał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który także opowiada się za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorządy. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej.

(GDYJ, 28.11.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.