Dział: PRASA

Dodano: Maj 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ministerstwo Kultury zgadza się z RPO: samorządy szkodzą prasie lokalnej

(fot. Pixabay)

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego twierdzi, że dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej i prowadzi analizy dotyczące ewentualnych zmian w prawie prasowym.

To reakcja na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który uważa, że niedopuszczalne jest łączenie przez samorządy funkcji biuletynu informacyjnego i niezależnej prasy, gdyż jedno z jej zadań stanowi społeczna kontrola lokalnych władz. Jak już informowaliśmy, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, napisał do Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, o negatywnych skutkach wydawania prasy przez władze samorządowe. Rzecznik opowiada się za ustawowym zakazem wydawania prasy finansowanej bezpośrednio lub pośrednio przez samorządy.
W reakcji na zastrzeżenia RPO Ministerstwo Kultury zapewnia, że dostrzega negatywne skutki działalności samorządów na rynku prasy lokalnej. Centrum informacyjne MKiDN poinformowało "Presserwis", że ministerstwo analizuje ewentualne zmiany w prawie prasowym. MKiDN tłumaczy, że coraz częściej pojawiają się informacje o problemach wynikających m.in. z niedostosowania ustawy do rynku prasowego.
"Należy zastanowić się nad nowymi regulacjami prawa prasowego, które wzmocnią pozycję prasy lokalnej, która będzie niezależna od decyzji jednostek samorządu terytorialnego, a także będą zgodne z zasadą wolności prasy i innych środków masowego przekazu" - informuje MKiDN.
Na patologie i powiązania samorządowców z prasą lokalną uwagę zwracają eksperci. Ryszard Pajura, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, podkreśla, że rolą samorządu nie jest prowadzenie działalności gospodarczej i wydawanie gazet. - Te samorządowe stanowią nieuczciwą konkurencję dla niezależnych gazet, bo np. niejeden reklamodawca umieści reklamę w gazecie wójta, licząc potem na przychylność i współpracę z gminą. Nieuczciwe jest już samo wspieranie z budżetu, czyli przez podatników, gazet samorządowych, gdy na rynku istnieją gazety prywatne - mówi Pajura.
O problemie powiązań samorządowców z prasą lokalną piszemy w najnowszym numerze magazynu "Press" w tekście "Kto burmistrzowi zabroni?".

 

(GDYJ, 16.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: PRASA

Dodano: Maj 16, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Gremi Media z zyskiem 85 tys. zł netto w pierwszym kwartale

Tomasz Jażdżyński jest prezesem Gremi Media od grudnia 2017 roku (fot. Gremi Media)

Wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” Gremi Media w pierwszym kwartale 2018 roku miał 22,95 mln zł przychodów (spadek o 5,2 proc. w porównaniu do tego okresu ub.r.) i 85 tys. zł zysku netto (115 tys. w ub.r.).

Spółka w pierwszym kwartale zanotowała 21,73 mln zł wpływów ze sprzedaży (spadek o 5,7 proc. w w porównaniu do pierwszego kwartału ub.r.). EBITDA spółki Gremi Media wzrosła do 2,29 mln zł, czyli o 77,3 proc. Wpływy gotówkowe zwiększyły się o 3,1 proc. do 19,61 mln zł, a przychody barterowe zmalały o 47,3 proc. do 2,12 mln zł.
„Wzrosty przychodów gotówkowych i zysków pokazują, że udaje nam się wykorzystać siłę naszych tytułów również poza wersjami drukowanymi. To udowadnia słuszność przyjętej strategii i skuteczność prowadzonej transformacji cyfrowej” - przekonuje Tomasz Jażdżyński, od grudnia 2017 roku prezes Gremi Media.

(MAK, 16.05.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.