Dział: PRASA

Dodano: Październik 31, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Rzeczpospolita" broni współpracującego z nią sędziego

W obronie sędziego stanęła także Fundacja Court Watch Polska (fot. Facebook.com/ Fundacja Court Watch Polska)

Redakcja "Rzeczpospolitej" (Gremi Media) skrytykowała działania dyscyplinarne wobec współpracującego z dziennikiem sędziego Arkadiusza Krupy. Powodem jest uczestnictwo w symulacji rozprawy sądowej podczas tegorocznego festiwalu Pol'and'Rock Festival. 

Sędzia Krupa został poinformowany, że toczą się wobec niego czynności wyjaśniające w sprawie "uchybienia godności sprawowanego urzędu". Podobne zawiadomienie dostała sędzia Monika Frąckowiak, która również prowadziła podczas Pol'and'Rock symulację rozprawy.

"W tej sprawie jest jasne, że nie o godność sędziowskiej togi i łańcucha chodzi, ale o nielubiany przez władze festiwal, na którym ową symulację zorganizowano. Oraz o satyryczne rysunki sędziego, cieszące się sporą popularnością w prawniczym środowisku" – czytamy w liście redakcji "Rzeczpospolitej", opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu. "Dyscyplinarne działania wobec Arkadiusza Krupy są parodią rozumienia wolności słowa przez sądowe władze. Budzi to nasze głębokie zaniepokojenie" – podkreśliła redakcja "Rz".

Sprawę skomentował na Facebooku szef WOŚP Jerzy Owsiak. List zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika w sprawie sędziów prowadzących na festiwalu symulacje rozpraw sądowych nazwał "absolutnie idiotycznym". Zareagowała również Fundacja Court Watch Polska. "Nasza fundacja jako pierwsza zorganizowała symulacje rozpraw na festiwalach młodzieżowych Open'er, Woodstock i SLOT w 2017 roku. Pan sędzia, jak i wielu innych, nam w tym pomagał. Nie miało to nic wspólnego z parodią" – napisała fundacja na Facebooku.

Arkadiusz Krupa jest autorem rysunków satyrycznych publikowanych m.in. w "Rzeczpospolitej" i na stronie "Ślepym Okiem Temidy" na Facebooku. Sędzia jest także felietonistą prawniczego czasopisma "InGremio".

(GDYJ, 31.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.