Dział: INTERNET

Dodano: Październik 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

O piractwie internetowym rozmawiano na konferencji w Warszawie

Konferencję otworzyła prezes Stowarzyszenia Sygnał Teresa Wierzbowska (fot. KOZ)

O skali piractwa internetowego i walce z nim opowiadali uczestnicy konferencji International Content Protection Summit w Warszawie.

– Chcemy ustanowić kolejny kamień milowy w walce z piractwem. Mam nadzieję, że wspólnie wypracujemy memorandum, warszawską deklarację, która będzie kształtować naszą współpracę – mówiła prezes Stowarzyszenia Sygnał Teresa Wierzbowska, otwierając konferencję.

Anna Słoboda, szef zespołu ds. zarządzania prawami online i przeciwdziałania piractwu TVN oraz wiceprezes Stowarzyszenia Sygnał, wskazywała, że w Polsce co drugi internauta w wieku 15-75 lat korzysta z nielegalnych źródeł w internecie. – Mamy do czynienia z piractwem na wielką skalę i ze znaczną akceptacją społeczną tego zjawiska – powiedziała Słoboda.

Anna Słoboda mówiła o działalności Stowarzyszenia – podała, że do tej pory zorganizowano 400 szkoleń dla policjantów i prokuratorów. Mówiła także o inicjatywie "follow the money". – Piraci działają, aby pozyskać pieniądze. Ponieważ trudno jest opracować odpowiednie rozwiązania prawne, staramy się odciąć dopływ gotówki do piratów – tłumaczyła. – Widzimy, że duże marki przestają współpracować z pirackimi serwisami, co jest znaczącym sukcesem – dodała.

Marcin Przasnyski, dyrektor zarządzający Anti-Piracy Protection, mówił o skali piractwa w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Podał, że w Polsce, Rumunii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech działa w sumie prawie 1,5 tys. stron z pirackimi treściami. Najwięcej jest ich w Polsce – 721, w Czechach i na Słowacji 313, na Węgrzech 231, a w Rumunii 199. Na 66,7 mln internautów w tych krajach korzysta z nich łącznie 44,3 mln osób.

Swoimi doświadczeniami dzielili się przedstawiciele organizacji walczących z piractwem z różnych krajów. Kateryna Fedorova, head of Clear Sky Initiative z Ukrainy mówiła o badaniu przeprowadzonym na tym rynku przez Gemiusa: 14 proc. internautów jest gotowych płacić za treści, obecnie robi to 6-7 proc. Płacić nie chce 57 proc. badanych, dlatego że mogą znaleźć treści za darmo (27 proc.). – Zgłosiliśmy ponad 150 wniosków o zablokowanie nielegalnych treści. Złożyliśmy 27 pozwów, z czego dwie sprawy skończyły się procesem sądowym – wyliczała Kateryna Fedorova.

Pierwszego dnia zaprezentowano także przykłady udanych akcji policji przeciw piratom we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Szwajcarii.

Drugi dzień ma mieć formułę warsztatową i posłuży wypracowaniu modeli międzynarodowej współpracy. Punktem wyjścia będą prezentacje najistotniejszych kwestii związanych z walką z piractwem.

Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Sygnał przy wsparciu Urzędu UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). "Press" jest jednym z patronów medialnych.

(KOZ, 18.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: INTERNET

Dodano: Październik 19, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Serwis Gpc24.pl przestał działać, wydawca "GPC" wypowiedział umowę

Na stronie Gpc24.pl były teksty m.in. z "Gazety Polskiej Codziennie" (screen: Gpc24.pl)

Spółka Forum SA, wydawca "Gazety Polskiej Codziennie", wypowiedziała umowę na sprzedaż swoich treści właścicielowi Gpc24.pl. Serwis zawiesił działalność.

W środę informowaliśmy, że uruchomiono serwis Gazeta Polska Codziennie 24, który nie należy jednak do wydawcy "Gazety Polskiej Codziennie". Na Gpc24.pl były teksty m.in. z drukowanego wydania „GPC”. Właściciel dziennika i Gpcodziennie.pl tłumaczył, że Gpc24.pl to projekt Polskiej Grupy Mediowej, niezależnej od spółki Forum - lecz ta sprzedaje portalowi swoje treści. 

Tymczasem w czwartek na pierwszej stronie wydania "GPC" opublikowano oświadczenie: „W związku z pytaniami Czytelników o stronę gpc24.pl informujemy, że nie jest ona redagowana przez »Gazetę Polską Codziennie« ani przez jakiegokolwiek członka naszej redakcji”.

Prezes Forum SA Grzegorz Tomaszewski poinformował w komunikacie, że spółka zakończyła współpracę z wydawcą Gpc24.pl, Polską Grupą Mediową. "Obecnie, umieszczenie treści i loga »Gazety Polskiej Codziennie« jest bezprawne i spowoduje konieczność wystąpienia na drogę sądową" – napisał. 

Serwis Gpc24.pl w czwartek był już niedostępny, a pod tym adresem wyświetlał się jedynie komunikat: „Zmieniamy się dla Ciebie. Zapraszamy wkrótce”. 

(PD, 19.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.