Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Październik 17, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PwC: polski rynek mediów i rozrywki w 2022 roku będzie wart 13,4 mld dol.

Największy wzrost zanotuje segment wirtualnej rzeczywistości (VR) (fot. Jetshoots.com/Unsplash.com)

Rynek mediów i rozrywki w Polsce będzie rósł średnio o 3,5 proc. rocznie, by w 2022 roku osiągnąć wartość 13,4 mld dolarów. To tempo poniżej średniej  dynamiki dla całego świata (4,4 proc., 2,4 bln dol. w 2022 roku) – prognozuje firma doradcza PwC.

Z raportu PwC "Perspektywy rozwoju branży rozrywki i mediów w Polsce 2018-2022" wynika, że segmentami, które w największej mierze będą odpowiadać za tę dynamikę, są: OTT, czyli serwisy streamingowe dostarczające treści filmowe i telewizyjne przez internet bez potrzeby opłacania abonamentu za telewizję kablową lub satelitarną (tempo wzrostu 13,3 proc.) oraz reklama internetowa (12,5 proc.).

Analitycy PwC zwracają uwagę, że OTT, wbrew wcześniejszym przewidywaniom, nie zastępuje tradycyjnej telewizji, jest raczej jej uzupełnieniem i rozwija się równolegle. Pomimo silnego wzrostu do 2022 roku segment ten będzie stanowił 26 proc. rynku subskrypcji telewizyjnej. Cały rynek reklamy telewizyjnej w Polsce ma rosnąć w tempie 3,6 proc. rocznie, by w 2022 roku osiągnąć wartość 1,1 mld dol.

W przypadku reklamy internetowej średnioroczne tempo jej rozwoju wyniesie 12,5 proc., a na koniec badanego okresu osiągnie wartość blisko 1,7 mld dol. (wobec 1,1 mld dol. na koniec 2018 roku). 

Paweł Wesołowski, partner w PwC i lider zespołu ds. telekomunikacji, mediów i technologii w Polsce, ocenia, że w 2022 roku rynek reklamy telewizyjnej będzie o jedną trzecią mniejszy od rynku reklamy internetowej, choć wciąż będzie jedną z istotnych składowych sektora mediów i rozrywki. Według niego w najbliższych latach rynek telewizyjny będzie się dalej fragmentaryzował, a czas widzów będzie w większym stopniu poświęcany kanałom tematycznym.

Z raportu wynika, że tempo rozwoju rynku prasy w Polsce w kolejnych 5 latach nadal będzie ujemne i wyniesie -0,6 proc., a wskaźnik globalny (także ujemny) wyniesie -2,4 proc. Według PwC wyzwaniem dla wydawców pozostaje zwiększenie liczby czytelników płatnych serwisów internetowych i osiąganie większych przychodów z działalności w sieci.

Według prognoz PwC światowy sektor mediów i rozrywki będzie się rozwijał w średniorocznym tempie 4,4 proc., do prawie 2,4 bln dol. w 2022 roku. Największy wzrost zanotuje segment wirtualnej rzeczywistości (VR), na drugim miejscu uplasuje się OTT, a na trzecim reklama internetowa. Najdynamiczniej będą się rozwijać rynki w takich państwach jak Indie i Indonezja, a najwolniej w krajach Europy Zachodniej - Austrii, Belgii i Danii.

(GDYJ, 17.10.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.