Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 30, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po ocenzurowaniu przez TVP Kultura Smarzowskiego krytyk odchodzi

Kanał TVP Kultura, pokazujący z opóźnieniem transmisję z gali finałowej festiwalu w Gdyni, wyciął żart Wojciecha Smarzowskiego o Jacku Kurskim (fot. materiały prasowe)

Krytyk filmowy Michał Oleszczyk zrezygnował z prowadzenia cyklu "Wieczór kinomana" w TVP Kultura. To sprzeciw wobec ocenzurowania wypowiedzi reżysera filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego w retransmitowanej w TVP Kultura gali 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzień po zakończeniu festiwalu w Gdyni Michał Oleszczyk przekazał mailowo swoją rezygnację z prowadzenia "Wieczoru kinomana" dyrektor TVP Kultura Barbarze Schabowskiej. "Jako powód podałem mój sprzeciw wobec ocenzurowania wypowiedzi Wojciecha Smarzowskiego w retransmitowanej na antenie TVP Kultura gali zamknięcia festiwalu. To mój jedyny komentarz w tej sprawie. Jest ona dla mnie zamknięta" – przekazał nam Oleszczyk.

W piątek w "Dzienniku Gazecie Prawnej" Piotr Zaremba napisał, że kilku kry­tyków filmowych zrezygnowało z bliższej współpracy z TVP Kultura, a Michał Oleszczyk z prowadzenia "Wieczoru kinomana". "Nie wiadomo też, czy sfery artystyczne nie zareagują bojkotem tej stacji, do tej pory za­chowującej pluralistyczny charakter, zawsze otwartej na debaty o kulturze w jak najszer­szym gronie" – napisał Zaremba w tekście "Czyje jest polskie kino?". 

Z dyrektor TVP Kultura Barbarą Schabowską nie udało nam się skontaktować. 

Michał Oleszczyk w sierpniu 2017 roku został zastępcą dyrektora ds. repertuaru filmowego TVP 1, gdzie pracował miesiąc. W latach 2013-2017 był dyrektorem artystycznym festiwalu filmowego w Gdyni. W sierpniu 2016 roku wdał się w publiczny spór z ministrem kultury Piotrem Glińskim na temat niedopuszczenia do konkursu filmu "Historia Roja". Gliński dowodził, że to decyzja o "charakterze ideologicznym". W lutym 2017 roku Oleszczyk stracił stanowisko. Wcześniej, w latach 2011-2013, przygotowywał program festiwalu Off Plus Camera w Krakowie.

ZOBACZ TEŻ: "Kler" Wojciecha Smarzowskiego z nagrodą dziennikarzy na 43. FPFF w Gdyni

(GDYJ, 30.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.