Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 26, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po skazaniu Jana Kapeli za parafrazę hymnu kasacja RPO do SN

W kwietniu 2017 roku sąd uznał, że Kapela "demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu" (screen: Youtube.com/Jaś Kapela)

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył kasację do Sądu Najwyższego w sprawie publicysty i performera Jana Kapeli, który na początku roku został prawomocnie skazany za zmianę słów hymnu Polski.

Chodzi o opublikowany przez Jana Kapelę w 2015 roku film na YouTube pt. "Polacy witają uchodźców!", na którym z innymi osobami wykonuje hymn ze zmienionymi słowami. Przerobiony fragment brzmiał: "Marsz, marsz, uchodźcy, z ziemi włoskiej do Polski, za naszym przewodem łączcie się z narodem"’; znalazły się tam też słowa: "migrantów przyjmiemy".

W kwietniu 2017 roku Sąd Rejonowy w Wołominie uznał, że Kapela "demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej" i skazał go na 500 zł grzywny. Kapela się odwołał, ale Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w jego postępowaniu dopatrzył się naruszenia ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych. W lutym 2018 roku skazał go na 1 tys. zł grzywny i pokrycie kosztów sądowych.

Teraz sprawą zajął się RPO, który złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego o jego uniewinnienie. Adam Bodnar podkreślił, że wartość, jaką jest szacunek dla hymnu RP, powinna pozostawać w równowadze z koniecznością ochrony prawa do swobody wypowiedzi i prawa do wolności artystycznej. RPO uważa, że celem działania Kapeli nie była kpina z tekstu hymnu, ale napiętnowanie istniejącej w Polsce niechęci wobec uchodźców, zatem jego działanie było społecznie pożyteczne.

Jan Kapela wielokrotnie zaznaczał, że nie miał zamiaru urazić niczyich uczuć, a przeróbką hymnu chciał zwrócić uwagę na tragiczny los uchodźców. 13 sierpnia Kapela wysłał do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na polski wymiar sprawiedliwości. We wniosku podkreślił, że jest poetą oraz publicystą, a performance wykonywał "w ramach swojej działalności artystyczno-publicystycznej".

(GDYJ, 26.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 27, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Media: zatrzymano podejrzanych o zamordowanie dziennikarza Jana Kuciaka

Jan Kuciak pracował w portalu Aktuality.sk jako dziennikarz śledczy (fot. europarl.europa.eu)

Podejrzani o zamordowanie słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka zostali zatrzymani na wniosek prokuratury - podały w czwartek media w Bratysławie. Policja nie potwierdziła dotąd tych informacji, powołując się na dobro śledztwa.

O zatrzymaniach jako pierwszy napisał portal „DennikN”. Powołując się na źródła zbliżone do śledztwa, poinformował o zatrzymaniu ośmiu osób, w tym mordercy Kuciaka i jego narzeczonej, którzy zginęli w lutym br.

Trwają przeszukania i inne czynności śledcze - napisał portal, dodając, że zatrzymania miały miejsce na południu Słowacji.

Policja, która nie potwierdziła oficjalnie tych doniesień, zamieściła na Facebooku informację o akcji elitarnego oddziału NAKA. „Więcej informacji podamy, gdy tylko będzie to możliwe” – napisano.

Dziennikarz Jan Kuciak został zamordowany pod koniec lutego. Przygotowywane przez niego materiały dotyczyły m.in. powiązań między osobami z otoczenia ówczesnego premiera Słowacji Roberta Fico a włoską mafią. Oprócz dziennikarza zginęła także jego narzeczona Martina Kusznirova.

Zabójstwo Kuciaka i Kusznirovej wywołało w kraju kryzys polityczny i doprowadziło do rekonstrukcji rządu. Pod wpływem masowych protestów ze stanowiska zrezygnował szef rządu Fico, a jego miejsce zajął reprezentujący tę samą partię Kierunek - Socjaldemokracja (SMER-SD) Peter Pellegrini. Słowacja ma także nowego szefa policji, ministrów sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych.

(PAP, 27.09.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.