Temat: programy telewizyjne

Dział: INTERNET

Dodano: Luty 18, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Po wyroku dla Jasia Kapeli "Krytyka Polityczna" apeluje o śpiewanie jego wersji hymnu

Jaś Kapela został skazany za swoją werjsę "Mazurka Dąbrowskiego" (fot. YouTube)

Po tym jak sąd skazał prawomocnie Jana Kapelę, bo zmienił słowa polskiego hymnu, "Krytyka Polityczna" organizuje akcję "I ty zaśpiewaj Mazurek Kapeli". W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne wykonania przerobionej wersji hymnu.

Jan Kapela, który jako performer i członek zespołu "Krytyki Politycznej" występuje jako Jaś Kapela, został skazany za zmianę słów hymnu RP. Rok temu Sąd Rejonowy w Wołominie uznał, że Kapela „demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczpospolitej Polskiej” i skazał go na 500 zł grzywny. Kapela się odwołał, ale Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w jego postępowaniu dopatrzył się naruszenia Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej oraz o pieczęciach państwowych. Skazała go na 1 tys. zł grzywny i pokrycie kosztów sądowych.

Wykonawca zaznacza, że nie miał zamiaru urazić niczyich uczuć, a przeróbką hymnu chce zwrócić uwagę na tragiczny los uchodźców uciekających do Europy. Jest zwolennikiem przyjmowania ich także przez Polskę, choć przeciwny jest temu obecny rząd RP.

Jeszcze Polska nie zginęła,
kiedy my żyjemy,
nasza bieda już minęła,
migrantów przyjmiemy.

Marsz, marsz, uchodźcy,
z ziemi włoskiej do Polski,
za naszym przewodem
łączcie się z narodem.

Kapela śpiewa swoją wersję hymnu wraz z innymi wykonawcami w wideo, które od lipca 2015 roku jest dostępne na jego kanale w YouTube.

W felietonie na stronie KrytykaPolityczna.pl nazywa się "poetą wyklętym" i pisze: "Sędzia Sebastian Mazurkiewicz, który odrzucił naszą apelację, wypowiedział znamienne słowa, że wolność słowa nie może być absolutna i ma swoje ograniczenia. Zupełnie się z tym zgadzam, a jednak nie jestem pewien, czy akurat mój utwór powinien być represjonowany". Kapela zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Agnieszka Wiśniewska, redaktor naczelna serwisu KrytykaPolityczna.pl apeluje, aby w ramach solidarności z Kapelą nagrywać hymn z jego tekstem i go publikować. "Jasia skazano za przerobienie słów hymnu. Można więc zrobić to, co zrobił Jaś. Celowo i z całą świadomością kosztów, jakie można ponieść (przypominam: tysiąc złotych), złamać prawo dlatego, że jest się przekonanym, że narusza ono ważne dla nas wartości" - napisała Wiśniewska. Hymn wyrecytowała już aktywistka Katarzyna Gauza i dziennikarka Oko.press Agata Szczęśniak. Nagrania udostępniły na Facebooku.

- To mój sprzeciw. Nie zgadzam się na rzeczywistość, w której za zabranie głosu w debacie publicznej, ponosi się karę. Sądy powinny brać pod uwagę kontekst, a tu tego zabrakło – mówi Agata Szczęśniak.

Swoje wersje hymnu napisali już pisarz Ziemowit Szczerek i publicysta Jakub Majmurek.

Więcej o sprawie wyroku dla Jasia Kapeli piszemy w "Presserwisie".

(JOK, 18.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Temat: programy telewizyjne

Dział: INTERNET

Dodano: Luty 19, 2018

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Facebook traci młodych użytkowników

(fot. archiwum "Press")

W tym roku ponad 2 miliony amerykańskich i brytyjskich użytkowników młodszych niż 24 lata prawdopodobnie zrezygnuje z usług serwisu - wynika z raportu eMarketer.

Facebook traci młodych użytkowników szybciej niż się dotąd spodziewano. I o ile dotąd platforma mogła liczyć na Instagram jako wsparcie w zatrzymaniu rezygnujących użytkowników, Snapchat przejmuje ich coraz więcej.

Amerykańska platforma społecznościowa nadal notuje ogólne wzrosty liczby użytkowników, ale w znacznym stopniu odpowiadają za to starsze grupy wiekowe. Liczba Amerykanów korzystających z Facebooka sięgnie 169,5 milionów w tym roku (1 proc. więcej niż w 2017). Zmianie ulegną jednak proporcje ich grup wiekowych: przykładowo użytkownicy w grupie wiekowej 18-24 lat stanowią dziś 83 proc. wszystkich korzystających z serwisu - w 2021 r. ich udział wyniesie 81,5 proc.

Według prognoz w tym w tym roku Facebook straci 2 miliony użytkowników w wieku poniżej 24 lat. Nie wszyscy z nich przeniosą się do Instagrama. eMarketer szacuje, że Instagram zwiększy ilość użytkowników w tej grupie wiekowej o 1,6 mln, a Snapchat - o 1,9 mln. W 2018 r. Snapchat ma nadal mieć większą liczbę użytkowników niż Instagram w grupie 12-24 lat.

Ogólnie Instagram w USA wciąż jest bardziej popularny od Snapchata. Całkowita liczba użytkowników Instagrama w USA wyniesie 104,7 mln użytkowników (z rocznym wzrostem o 13,1 proc.). W tym samym czasie Snapchat zwiększy liczbę amerykańskich odbiorców o 9,3 proc. do poziomu 86,5 mln. Według eMarketera, około 43 proc. wszystkich użytkowników mediów społecznościowych skorzysta w tym roku ze Snapchata - jest to wynik dwukrotnie wyższy niż 3 lata temu.

(MM, 19.02.2018)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo